| sony32 a întrebat:

Vreau sa construiesc un kart cu motor de drujba.
Imi puteti spune cam ce viteza ar prinde si ce putere ar avea?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca se misca macar cu 10km/h cel putin mai incet decat o bicicleta ar merge. Fiecare piesa isi are rostul in viata asta, motorul drujbei nu poate fi folosit pe baza de motor de kart. Un om isi pusese motorul drujbei la bicicleta sa-i dea impuls fara sa pedaleze si nici nu se prea vedea diferenta, tipul dadea din picioare la pedale si motorul parca nu facea nimic decat sa faca zgomot.

| ombladon a răspuns:

O sa aiba aiba aceeasi putere pe care o are drujba, iar puterea la roata o sa fie puterea motorului minus pierderile cauzate de transmisie.Viteza maxima tu o alegi, daca vrei viteza mare, o sa ai demaraj mic si invers, alege un raport de transmisie care sa fie undeva la mijloc...

| Solovey a răspuns:

KArt-urile nu se fac din motor de drujba ci din motor de mini-tractor:
http://agrotehnika.kiev.ua/images/motoblok-oval.jpg

| sony32 explică (pentru Solovey):

Si cam cat ar costa un motor de mini ctactor?

| Solovey a răspuns (pentru sony32):

Nu sunt din Romania si nu stiu cum se numesc la voi.

P.S. nu motor de mini tractoare care iti apar pe find la google ci de la asta
https://www.google.md/......ps?/search

| YOsoso a răspuns:

Salut.motoru de drujba e mai mult pentru turati mari.nu are putere asa mare cat sa duca un kart.un motor de pompa pe benzina e ideal cu un reductor il gasesti la dezmembrari o parere.