| Muscoiu_Darius_1999 a întrebat:

Vreau sa cumpar o motocicleta, dar nu are acte... cum pot sa fac cartea si talonul daca propietarul imi poate da decat actul de vanzare cumparare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si nu-ti pui problema ca vanzatorul nu este in regula (motocicleta furata sau obtinuta de la altul care a furat-o)?
Nu poti s-o inmatriculezi numai in baza contractului de vanzare-cumparare.

| OldSoul a răspuns:

Foarte simplu, cumperi o motocicleta asemanatoare defecta care are acte, si schimbi cadrul si eventual motorul.
Alta varianta nu ai, iti imaginezi ca daca ar fi asa de usor oricine ar putea fura o motocicleta de la coltu' blocului, face un contract de vanzare cumparare fictiv si aia e...