| Andres3001 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un audi MTM de la cineva, dar masina este inmatriculata in Germania, am doua intrebari
1Trebuie sa scrie in talon ca masina este MTM?
2 Ce acte trebuie sa prezinte vanzatorul ca eu sa mi pot inmatricula masina fix dupa ce am cumparat o?
3 cat dureaza inmatricularea, si cat costa?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai lua nene rable ce faci cu ea?

| SuNaM a răspuns:

La modul general, da, ar trebui sa scrie mai ales daca se schimba și performanțele mașinii. Daca e doar tunning și nu se modifică performantele sau valorile mașinii, nu e obligatoriu sa scrie. Mașina tot audi este, dar este TUNATA de MTM.
2) Brief mic și mare ( Brief mic talonul la noi, Brief mare cartea mașinii ). Contract de vânzare cumpărare, TUV( ITP la noi ), asigurare valabilă ( astea 2 doar daca vrei s-o aduci pe roti) și îți vor trebui numere de export care se scot în aceiași zi in Germania. Copie după buletinul lui și cam atât.
3) Sa zicem că durează 1 zi până scoți numerele roșii. Apoi trebuie programare la RAR pentru înmatriculare. Or sa te trimită la inspecția RAR generala. După asta, îți vin numerele. Sa zicem că ar dura 1 luna maxim. Legat de cost, 500 euro numerele de export ( așa a fost când a fost la mine ), 500e platforma / 300e combustibil că sa o aduci in tara. Inspecția RAR costa și aia dar știu că nu e mult. 42lei numerele sau 84 preferențiale, ITP ( 100 lei sa zicem ), 100 euro întocmire dosar de către firmele alea se acre și asigurarea cat te-p ducd

| Andres3001 explică (pentru SuNaM):

Masina e deja in Romania, cu numere de Germania, el a zis ca a cumparat o de la cineva si nu mai are nevoie de ea in Austria, de asta am intrebare de acte