| dragos9696 a întrebat:

Vreau sa-mi schimb/montez difuzoare auto ce imi recomandati am un cd player pioneer am 16.5 cm fata/13 cm spate as vrea sa-mi montez si un subwoofer+statie! Funda

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Ce inseamna toata masina? La ce iti folosesc boxele pe spate? La ce foloseste un SW decat la bubuiala si huruieli? Daca vrei zgomoteca in masina cu 100000 de boxulete si un ceaun de zdranganit in portbagaj atunci nu m-ai nimerit pentru ca nu stiu sa recomand astfel de jucarii.

Folia de insonorizare reduce rezonanta din tabla si ajuta la antifonarea exterioara. Asta plus inelele adaptoare din MDF (le gasesti pe google) fac un difuzor sa sune corect dintr-o portiera auto (care in elementul ei natural nu-i nici aproape de incinta potrivita pentru sunet).

9 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

1. Orice informatie cauti in domeniul asta, e bine sa specifici si bugetul ca pot sa fiu nesimtit si sa recomand scule mai scumpe ca masina (posibil)
2. Depinde de masina (cat de bine e insonorizata din fabrica si daca ai adus alte modificari de antifonare/insonorizare aftermarket).
3. Depinde ce cauti (bubuiala si huruiala de SW sau muzica pe care sa-ti faca tie placere s-o asculti - nu sa le "placa" altora zdranganeala ta din portbagaj)

| dragos9696 explică (pentru Utilizator1234):

Skoda Octavia 1 2005 buget 700 lei vreau sa se auda bine! sa scoata bine vreau W

| Utilizator1234 a răspuns (pentru dragos9696):

Cu un buget de 700 lei si Octavia 1 (foarte prost insonorizata) iti incape de-o pereche de difuri pe componente (pe fata doar, ca pe spate nu stiu la ce ti-ar folosi) + niste folie de insonorizare si inelele MDF + eventual un amp pe 2 canale SH daca vrei mai mult zgomot. Asta e varianta pentru muzica.
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HERTZ/Dieci/DSK-165.3/
http://www.be-loud.ro/......k-20-coli/

Varianta pentru zdranganituri de table in portbagaj e un SW cu amplificator si atat.

Ce vrei tu, sa scoata bine (ochii sau ce?) si W (de care? la Kg?) nu stiu sa recomand.

| dragos9696 explică (pentru Utilizator1234):

Eu vreau sa imi fac toata masina vreau bass + claritate fara gajaiala si sa se auda tare si pentru ce este materialul ala antitifonare

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru dragos9696):

Octavia 1 am avut si eu; proasta insonorizarea, cum zice si colegul.
Daca vrei bass, eu zic ca sunt suficiente boxele de fabrica, daca nu distorsioneaza, si cumperi un pachet de bass, care sa-ti dea 'zdranganeala' ceruta, cum spune si colegul. Recomand JBL si Magnat in bugetul tau.
Nu te arunca la Alpine si Pioneer la 700 de lei, suna ca dracu', la fel si Blaupunkt, SAL, Mac si alte brand-uri de 'subufare' cartonate.
Recomand pachetul asta http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/JBL/GT5-Bass-Pack/
Eu salivez dupa el. Momentan am Magnat T30 + statie tot Magnat, dar cam slaba pentru subwooferul asta. Pe Octavia am folosit T30-ul, dar am mai avut un subwoofer cu incinta cubica, tot Magnat, parca 'transforce' sau asa ceva. Era mai puternic decat T30, insa in Octavia pierzi rezonanta pe la hayon. Acum am un Vectra cu 5 ani mai batran decat Octavia, iar cu axceptia portbagajului, e mult mai bine antifonata decat Octavia.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Sunt de parere ca raportat la cerintele intrebatorului e mai competent sfatul tau. Probabil un kit de SW + amp sa-i satisfaca nevoia de bas, iar difurile stock sa fie decente pentru pretentiile sale.

Singurul lucru pe care l-as adauga in acest caz ar fi insonorizarea portbagajului, chiar si cu o solutie ieftina ca folia de aluminiu bituminoasa. Presupun ca-i lesne inteles ca recomandarea ta s-a pretat pentru ce cauta el, recomandarea mea este pentru sunet cu pretentii, iar ce cauta el (sunet cu pretentii si bass de SW nu exista, cel putin nu in bugetul lui).

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Utilizator1234):

Cam asta caut si eu, si majoritatea clientilor mei; o bubuiala in plus, fata de difuzoarele din usi.
De precizat insa, ca la Octavia, difurile din portiere erau varza. Nu distorsionau, dar lalaiau niste medii reci, si atat.
Sunete de calitate n-am prea ascultat, decat 'batmobile' insonorizate 'in exces', pentru competitii SPL.
Oricum, SW-ul in portbagaj e mai mult un moft adolescentin, eu cel putin il tin mai mult in casa, decat pe masina. De doua saptamani am schimbat masina, si circul linistit cu casetofon original, dat pe radio.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru dragos9696):

Ce inseamna toata masina? La ce iti folosesc boxele pe spate? La ce foloseste un SW decat la bubuiala si huruieli? Daca vrei zgomoteca in masina cu 100000 de boxulete si un ceaun de zdranganit in portbagaj atunci nu m-ai nimerit pentru ca nu stiu sa recomand astfel de jucarii.

Folia de insonorizare reduce rezonanta din tabla si ajuta la antifonarea exterioara. Asta plus inelele adaptoare din MDF (le gasesti pe google) fac un difuzor sa sune corect dintr-o portiera auto (care in elementul ei natural nu-i nici aproape de incinta potrivita pentru sunet).

| dragos9696 explică:

Eu vreau claritate sa se auda cum trebuie si basul si vocea si tot nu vreau gajaiala!

| dragos9696 explică:

Va multumesc frumos!