| RaduRobertRO a întrebat:

Vreau sa umpar o Octavia, cu motor 1.4 tsi 122 cp pareri, cum vi se pare motorul? Am gasit asta, voi ce ziceti? https://masini.club/1-4tsi-de-122-cp/

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Prima generatie de TSI e varza.
Alea dupa 2015 sunt ok.
Am avut pe mana o Skoda Rapid 1.0 TSI din 2017, a mers foarte ok pana spre 200. 000km, apoi a plecat de la noi. Nu consuma ulei, nu s-a rupt nici o distributie, era solida masina.

| RaduRobertRO explică (pentru NoTurbinaNoGood):

S mea era din 2016, super multumit

| RxTx a răspuns:

Eu iti recomand volkswagen

Motorul e bun dar impresia oamenilor despre Octavia este ca si cand ai fi un om mai din mediul rural care a vândut vaca si a luat si el ce si-a permis
Pt ca multi soferi de Octavia chiar asa se comportă in trafic ii înghesuie pe altii
Vin cu amenințări
Uita-te la ei in trafic
Cum se baga cu japca si nici nu multumesc pe urma
In general niste melteni.
Si datorita faptului ca mult timp a fost condusă de căruțași acum cei ce o vad au precincepția că la volan trebuie neapărat să se afle tot un căruțași.

MAȘINA E BUNĂ TANC TABLA REZISTENTĂ GROASĂ bucși amortizoare tampoane arcuri suspensii ok rezistente la toate gropile din Romania.

Eu am mers cu câteva și toate aveau cred că un defect comun in fiecare vară trebuiau umplute cu freon. Are ceva gaură gâurica fisură ceva instalația de aer condiționat de ține freonul 2 luni. In plus la 2 le-am schimbat un senzor de presiune de la freon presostat care a durat 1 săptămână să găsesc de unde se cumpără.
O altă problemă este faptul că intre cap și tavan este puțin loc și daca cumva ești un șofer de 190 înălțime și 130 Kg te chinui să intri la volan de fiecare dată teebuie neapărat să culisezi scaunul obligatoriu.
Altă problemă comuna la oglinzi sistemul de ghidare a oglinzilor la 4 mașini Octavia l-am văzut defect nu funcționa.
Iar la una dinte ele i-se tot aprindea becul de la motor in bord i-se încingea uleiul daca mergea încet in traficul congestionat in București și la nici un service nu ii găsea buba nimeni nu ii dadea de cap. Așa ca mergeam și eu cu ea așa se auzea sunetul de alarma de la motor piuia de se plictisea apoi mă lăsa in pace.

Ce nu mia plăcut la ele dacă in prima oră după ce ai primit-o iei piciorul mai brusc de pe ambreiaj moare motorul. Dar dupa ce se încălzește nu mai e așa pretențioasă.

Nu mia plăcut nici materialul din care sunt făcute geamurile și parbrizul din punct de vedere al protecției IR si UV
Daca nu merge aerul conditionat este un magnet de căldură mai ales daca iei neagra sau ceva culoare închisă.
Iar soarele te prăjește la mâini se amplifica prin geam ca printr-o mare lupă
In loc sa fie in compozitia lui substanțe chimice care sa reflecte uv si ir
In rest mi-se pare o căruță buna de carat cartofi vin chesrii
Manopera si piesele costa cu 20% mai puțin de cât la Volkswagen.

| coadadematura a răspuns:

Am citit 1.4 tsi si nici nu ma mai uit la masina. Ia-ti daca vrei sa bagi 1 litru de ulei la 2000km, sa consume benzina ca haplea si sa iti fiarba garnitura de chiuloasa. Cele mai proaste motoare pe benzina sunt cele cu capacitate mica făcute de grupul Volkswagen. Daca vrei neapărat benzina, ia-ti ceva de la japonezi ex: Toyota, exceleaza pe benzina in special hybrid, sau ceva de la Dacia-Renault ex: 0.9 de 90 cai, 1.0 aspirat de 65 sau ceva modele mai vechi, stiu ca suna putin 0.9 dar e rezistent. Daca vrei skoda octavia sau orice altceva de la grupul volkswagen, ia-ti NUMAI diesel dar NU 1.6 TDI ca e varza!