| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 luni, cred, m-am ras cu lama pe picioare pentru ca vroiam ca picioarele mele sa arate bine chiar daca mama nu m-a lăsat. Si când vorbisem cu ea, i-am spus si s-a supărat, la fel si tata. Dar eu m-am ras si deasupra genunchiului..Si asta azi a aflat. Si a zis ca părul de deasupra genunchiului oricum cădea si eu de unde era sa stiu? Si după a inceput sa tipe ca mai încolo va trebui sa ma,, epilez"

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Rasul pe picioare nu este o solutie optima. Se poate face epilare cu laser. Este mai usor si mai de durata.
Uite: http://evasalon.ro/epilare-definitiva/
Citeste si aici: http://www.csid.ro/......a-3480036/

| AFR81 a răspuns:

Nu prea vad problema. Te-ai epilat, asta e, bravo tie. E urat ca o fata sa aiba par, mai ales pe picioare. N-am inteles ultima propozitie, n-am inteles ce a vrut sa spuna mama ta. Oricum va trebui sa te epilezi toata viata.

| Florentina9210 a răspuns:

E normal sa te epilezi. Doar nu stai cu parul, nimeni nu cauta ''paduri ecuatoriale''. laughing

| AntoniSoulesOne a răspuns:

E normal sa te epilezi.

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca esti fata, e normal sa te razi pe picioare.Parinti ta-i trebuie sa inteleaga asta.

| Holy2010 a răspuns:

Nu stiu cat de educati sunt parintii tai dar din ce ne-ai spus sunt total neinformati.
Parul nu cade si faptul ca il razi nu il face sa creasca mai des pe viitor. Astea sunt mituri ce nu isi au locul in zilele noastre. Esti fata si e normal sa te epilezi. Nu toata lumea are la fel de mult par. Unele pot sa nu se epileze dar majoritatea noastra nu avem de ales. Daca parintii tai sunt atat de porniti nu le mai spune. Nu mama ta trebuie sa defileze cu par pe picioare in public. Iar in privinta cresterii accelerate dupa...nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Citeste orice articol online si vei vedea ca am dreptate.

O vara frumoasa sa ai! happy

| Ana9999 a răspuns:

Si ai sa stai toata viata sa faci exact cum iti zic parintii tai? Eu in locul tau nici nu le spuneam ce am facut, m-am ras si gata, daca observa e problema lor, daca nu, cu atat mai bine, oricum ar fi, trebuie sa accepte faptul ca nu vei ramane copil pentru toata viata. Faza cu parul de deasupra genunchiului e vrajeala, probabil ca o sa se mai rareasca putin sub influenta hormonilor feminini, dar asta nu depinde de ras sau alte chestii, ci de hormonii din sange si de mostenirea genetica (daca parintii sau bunicii tai au avut mult par, vei avea si tu, orice ai face). Problema cu rasul e ca parul creste la loc foarte repede si pot sa apara si iritatii, de aceea ti-as recomanda sa iti iei un epilator, e mult mai comod si firele incep sa creasca la loc abia dupa cateva saptamani, mult mai rare decat la inceput, astfel incat durerea nici nu va exista a 2-a oara.

| AlexandraBrb a răspuns:

Dar nu va creste cam repede, mai incolo având in vedere ca am 13 ani?

| Dobyster a răspuns:

Parintii tai au dreptate. De la chimioterapie o sa-ti cada parul de deasupra genuchiului. Asteapta inca putin si nu va mai fi nevoie sa te epilezi.

| Alexandra1613 a răspuns:

In locul tau taceam din gura...eu mi-am tasiat si parul si n-au observat