| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca bicarbonatul e foarte bun pentru ten, cosuri si puncte negre. E adevarat? Ati incercat? Poate sa faca rau? Cum se foloseste?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate pentru exfoliere e bun.
Eu am încercat doar pe păr.
Coşurile pot fi de la alimentaţie, hormonal şi chiar şi machiaj, iar punctele negre apar mai des pe tenul deschis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bicarbonatul ala poate sa-ti zgarie tenul si sa te trezesti cu si mai multe cosuri. La nivelul punctelor negre doar indeparteaza partea oxidata a punctului dar el tot in piele ramane.

Nu-ti recomand, mai bine folosesti exfolierea chimica.

| ABCD122 a răspuns:

Eu am incercat asta acum 2 ani aproximativ si mi-a iritat fata foarte rau, eram foarte rosie/vânata in zona aceea. NU recomand asa ceva. Pe langa faptul ca iti irita fata, sporeste sebaceea, prin urmare sporește aparitia cosurilor. Sa nu te puna naiba sa incerci! Bafta!

| eudoareuu a răspuns:

Pentru puncte negre e destul de bun.
Uite cum se foloseste:
Amestecati 2 linguri de bicarbonat de sodiu cu apa minerala, pentru a forma o pasta. Masati usor pielea cu aceasta compozitie. Lasati-o sa se usuce ceva timp, apoi inlaturati-o cu apa calduta. Repetati procedeul o data, de doua ori pe saptamana, pana dispar toate punctele negre. Este un remediu bun pentru a scapa rapid de punctele negre.

Pa, pa!

| SorayaYG a răspuns:

Sa nu incerci asa ceva, e o mare porcarie. Mai bine cumpara ceva de la farmacie. Iti agreseaza tenul in ultimul hal, o sa il usuce si in cateva ore tenul tau va fi din nou plin de sebum plus ca punctele negre nu vor fi afectate cu nimic. Incearca niste plasturi speciali sau un gel exfoliant, plus o igiena riguroasa a tenului ca sa le previi pe viitor. Pa-pa

| Ghjgjj a răspuns:

Este bunicel! Dar usucă fata