| ZeulMuschilor a întrebat:

Am descoperit o tunsoare, "comb over fade" cum se traduce corect in romana ca sa ii spun frizerului?

2 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Cel mai bine ar fi sa ii arati cateva poze cu acea tunsoare.

| Drimmero a răspuns:

Te tunzi pierdut in parti si la spate cu o marime mica, gen 1, 0.5 sau chiar 0 iar sus lasi parul mai mare, tu decizi cat de mare sa-ti lasi parul, poti sa nu iei deloc de sus, de obicei freza asta trebuie sa scoata in evidenta contrastul dintre parul de sus si cel din lateral si spate, poti eventual sa-i ceri sa-ti faca si o dunga ca sa ti-l poti da intr-o parte daca iti place sa-l porti asa, depinde acum si ce tip de par ai si cum iti place sa-l porti.
Eu ma tund ceva de genul numai ca imi las parul mai mare sus si il am ondulat spre cret, daca il dau pe spate e fail, cum vad in diferite imagini ale oamenilor care se tund asa, sau intr-o parte. Il fac cu apa si cu mainile si imi sta foarte bine. Eu le zic asa: Pierdut in parti si la spate cu 0.5 sau 0 iar de sus nu luati. Ma tunde pe sub el, parul de sus mi-l prinde in niste clame si tunde pana sus cu 0 sau 0.5, pierdut inseamna aspectul asta de fade si daca pui mana pe par nu se va simti diferenta, va fi o trecere fina intre marimile masinii, nu stiu cum sa explic, trebuie doar sa simti tu. Cert e ca ii spui simplu sa te tunda pierdut pana sus cu 0.5 ca e cea mai potrivita marime, frizerul va sti, te va lua lateral si la spate asa, iar sus te va intreba daca sa-ti ia din par sau nu sau in cazul in care iti ia te intreaba cat. Frizura asta e mult mai misto cand ai un par relativ mare ca sa scoata in evidenta trasaturile prin contrastul dintre sus si jos, in functie de cum ai parul drept/ondulat/cret iti vei putea aranja parul, se aranjeaza diferit in functie de textura lui, ii spui frizerului cum sa ti-l faci daca nu te pricepi.