| AtateaConditii a întrebat:

Am parul castaniu/șaten inchis si vreau sa ma fac bruneta, imi spuneti fix ce spuma de vopsea sa imi iau sau metoda cu cojile de nuca functioneaza?

3 răspunsuri:
| GabrielaSandica a răspuns:

Buna iti recomand o vopsea profesionala, permanenta si de lux. Poti combina cate culori vrei, sa fii unica chiar la tine acasa si astea la un pret de doar 19 lei. Are substanta lock in care fixeaza mai bine vopseaua de par si iti hraneste parul.
Ai aici brosura Avon sa o vezi

http://www.avonbrosura.ro/gabrielasandica

| BiuL a răspuns:

Pentru inceput eu iti recomanda sa te faci cu vopsea semipermanenta, plicurile acelea de la Loncolor. Pentru ca daca nu iti place cum iti sta se duce vopseaua de la sine dupa cateva spalari si nici nu iti deterioreaza parul ca vopsea obisnuita.

| AnnielaIoana a răspuns:

Ceaiul din frunze de nuc este o minune pentru podoaba noastra capilara, datorita uleiurilor volatile din componenta, vitaminei C, mineralelor, substantelor cu efect emolient si regenerator, bune pentru intarirea si prevenirea caderii parului.

Pe langa toate aceaste avantaje, infuzia asigura si o culoare naturala a parului, in timp ce vopselele nu duc decat la pierderea stralucirii nuantei.

Prepararea: intr-un vas de un litru se fierbe apa (de preferat sa fie un vas inchis la culoare, deoarece frunzele de nuc pateaza) si se adauga aproximativ 100 g de frunze de nuc; ceaiul se aplica pe parul spalat, in loc de clatire. Este necesara repetarea acestui proces de cateva ori, in functie de nuanta parului.

Este important de stiut ca, daca se aplica pe parul blond, acesta se va inchide la culoare, de aceea este recomandat, in principal, persoanelor care au parul inchis la culoare, sau vor sa scape de blond pe cale naturala, fara a mai apela la vopsele.

Cantitatea de frunze de nuc trebuie respectata, in caz contrar exista riscul ca parul si pielea sa se deshidrateze, din cauza substantelor puternice din componenta frunzelor.