| Deny_8368 a întrebat:

Am parul cretz...si nu prea stiu cum sa -l aranjez....de intins cu placa m-am saturat

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am parul cret, cu bucle frumoase. Rau ai facut ca l-ai intins cu placa sad. Si em facut greseala asta. si mi-am pierdut elasticitatea. Dar am renuntat la metoda asta si am inceput sa folosesc masti si tratamente speciale petnru par cret si si-a revenit. L-am tuns si putin mai scurt gen pana la umeri ca sa scap de varfurile tocite. Cu cat e mai scurtutz cu atat se formeaza bucle frumoase. Ai nevoie de multa ingrijire si sa-i dai o atentie aparte. Pai cum sa-l aranzezi: eu de exemplu dupa ce fac baie, il dau cu spuma, apoi il usuc 50 % cu feonul la o distanta foarte mare. La final aplic putina ceara la varfuri ca sa imi definesc buclele apoi un pic de fixativ si voila! Din cand in cand imi mai indrept bretonul.

4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Foloseste-l in favoarea ta. Multi baieti sunt atrasi de asta. Aranjeaza-l dupa modelul cuiva care ti se pare ca arata bine si are parul asemanator. Apoi personalizeaza dupa gustul tau. Sunt femei care merg la coafor sau il onduleaza artificial, tu ai cadoul asta de la natura, profita si fii tu insati!

| DoomNEzeu a răspuns:

Eu zic sa il dai cu spuma ca sa para putin umed...mai ales daca e si cret... e mumos rau happy

| Creatza_6828 a răspuns:

Si eu am parul foarte cret. happy Ca si tine, am facut greseala de a-l indrepta si elasticitatea lui s-a cam pierdut happy Eu zic ca o spuma si un feohn cu disc ti-ar fi de mare folos. Aplica spuma pe paul ud, si incearca sa te usuci cu capul in jos pentru mai mult volum. Incearca sa te filezi destul de mult, mai ales in partea de sus a capului. happy

| dazedandconfused a răspuns:

Daca il intinzi cu placa de mult timp, banuiesc ca e destul de degradat.
Parul cret este FOARTE high maintenance, si ai nevoie de sampoane speciale, creme, si tot felul de tampenii de genul. Avand textura diferita, reactioneaza diferit. Parul cret are nevoie de multa MULTA hidratare ca sa se aranjeze la potentialul sau maxim.
Ar trebui sa cauti produse de specialitate, desi in Romania foarte putine produse concepute special pentru par cret se gasesc in comert. Eu mergeam pe Pantene pentru par cret, facea minuni, dar observ ca nu se mai gaseste.
Incearca cat mai multe produse speciale si opreste-te la cel care iti face parul sa arate cel mai bine.
Oh, si NU ITI PIEPTANA PARUL. Doar inainte sa-l speli, si cu un pieptene cu dinti rari.