| Biuka a întrebat:

Am parul pana la jumatatea spatelui. foarte drept de fel si foarte gros. Din niste probleme am inceput sa ma spal zilnic pe cap. cu doua feluri de sampon. Exista vreun risc? Daca da. care ar fi acela?:S

Răspuns Câştigător
| Genevive a răspuns:

Primul risc, din cauza ca te speli asa de des pe cap este caderea si subtierea firului de par [subtierea acestuia duce la tocirea si pierderea calitatii firului de par].
Al doilea risc, pentru ca ai par lung, daca nu te clatesti cum trebuie pe cap s-ar putea sa apara matreata
Al treilea risc [cel mai grav] pentru ca folosesti 2 sampoane diferite, este posibilitatea sa faci pitirosporum, o ciuperca ce se depune pe pielea capilara si care se trateaza foarte greu [ti-o spun din propria experienta] + ca te mai si manaca!
Incearca sa reduci intensitatea spalarii la cap. Macar o data la 2-3 zile.

7 răspunsuri:
| PanaDeIdei a răspuns:

Nu este bine sa ti-l speli zilnic, deoarece poate aparea matreata sau ti se poate ingrasa parul! Si eu am patit. Acum incearca sa reduci numarul de spalari dar nu brusc. Urmatoarea saptamana spala-te de 4 ori, Apoi urmatoarea saptamana de 3 ori, urmatoarea de 2 ori si eu zic ca este suficient big grin. Sper ca te am ajutat :*

| Tsunade99 a răspuns:

Daca iti schimbi des samponul faci matreata.

| BubblesDoubleS a răspuns:

Zilnic? straight face
Cunosc pe cineva care se spala zilnic in cap si-acum regreta, deoarece ii cadea parul...
Spala parul de 2 oari pe saptamana.
Ce fel de probleme? Exsista doctori...

| IIssaIssabella a răspuns:

Daca ai parul gros, poate sa ti-l subtieze. Dar depinde de sampon daca e pe baza de plante sau daca contine urme de petrol, nu ai nici un risc! Funda?:X

| KuKluXClannad a răspuns:

Exista riscul matretei.worried

| bogdan0302 a răspuns:

Exista doar un risc daca samponurile sunt total diferite, adica unul medicinal si unul de ingrijire, acel risc ar fi matreata.

| Dreamz a răspuns:

Da. Riscul este(poate nu ma vei crede) sa ti se subtieze sau chiar sa ti se rupa parul! Eu zic sa nu-l mai speli atat de des deoarece daca nu ai mult par la tinerete, atunci sigur nu vei avea nici la batranete.