| Dayana43 a întrebat:

Buna,am parus pana la jumatatea spatelui si este foarte gras si se incurca repede,daca nu imi fac spic dupa ce il spal este foarte voluminos,super umflat si cret si nu imi place plus ca daca il tin desprins se murdareste si se face imbaxit,ma spal acum cu un sampon de la yves rocher si ma dau la varfuri cu balsam fiindca sunt varfurile uscate,vreau sa imi recomandati si mie un sampon pentru parul gras.Multumesc.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Emmmmi a răspuns:

Am si eu aceeasi problema, parul gras. nu exista niciun sampon care sa normalizeze parul gras, reclamele sint facute numai pentru vinzare.cel mai bien mi-a mers head and shoulders, dintre toate, chiar si cele mai scumpe de salon.virfurile le ai uscate pentru ca samponul pentru par gras e facut sa degreseze mai mult decit un sampon normal, iar acestea se usuca pentru ca nu apuca sa se ingrase niciodata. ai grija sa iti tai vrifurile in mod regulat, si incearca un balsam care se lasa pe par, nu se clateste, sau o masca de par ca sa nu mai ai parul atit de voluminos.Cind te clatesti, fa-o cu apa cit de calduta spre rece suporti, si dau un jet rece si pe virfuri, parul va fi mai lucios. cind steri parul, nu il freca, si sterge-l intr-o singura directie, de la radacina, spre virfuri, pentru a nu ridica solzii de keratina, lucru care duce la parul cu volum. nu stiu daca ai posibilitatea, dar incearca sa folosesti pe virfuri un ser de par.pui un strop sau doi in palma, freci palmele bine una de cealalta, apoi il dai prin parul umed, nu ud.vei observa ca nu se va mai incurca asa de repede.