| oana16 a întrebat:

Am tenul foarte deschis adica toata pielea corpului este asa...stiu ca vine vara si o sa ma bronzez doar ca mi-e cam rusine sa ma expun pentru ca sunt foarte albacryingas vrea sa ma duc la solar doar ca nu stiu daca sa dau cu crema pentru protectie solara sau sa nu dau.Mentionez ca am cativa pistrui se vor accentua? niste sfaturi pls.big grin

Răspuns Câştigător
| macarale a răspuns:

Te duci la plaja sa te bronzezi, nu ca sa iti etalezi bronzul, nu? nu inteleg ce e cu mania asta de a nu ajunge alba la plaja.
cu sau fara crema, nu te duce la solar, mai ales daca ai pielea asa alba cum spui. nu o sa patesti nimic daca mergi direct la plaja. in 2 zile se rezolva cu bronzul

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La solar ar trebui sa te duci numai daca e foarte foarte important, fiindca solarul creste foarte mult riscul de cancer de piele. Mai ales la varsta ta. Oricum, iti vor spune cei de acolo cu ce crema de protectie sa te dai, sigur cu una cu factor de protectie mare.
Si eu am pielea alba, dar nu ma rusinez cu ea. Sunt chiar mandra de ea, alba ca laptele.

| JustMeFlory a răspuns:

Si eu am fost de curand la solar pentru ca si eu am acceasi problema! te poti da q crema sau pentru accentuarea bronzului te poti da q ulei de masline.totusi ai grija sa nu abuzezi de solar k nu este deloc sanatos! bafta

Bula
| Bula a răspuns:

Nu esti singura cu piele alba! Mai demult pielea alba a fost la moda.
Daca vrei sa faci solar, intreaba de personal, ce crema sa folosesti. De obicei ei au creme si solutii pentru bronzat.
Ce priveste pistruii: este un sesxepil rar, ca si parul cret natural. Sa nu-ti faci griji pentru ele, multor baieti le place! Cu timpul vor disparea de la sine.

| AnaisC a răspuns:

Nu se vor accentua pistruii poti sa te duci linistita la solar si nu trebuie sa te dai cu crema e fff simplu... O. K?

| vio a răspuns:

Si eu am pielea foarte alba...cu pistrui... dar mai bine te duci citeva zile la plaje si sa te dai cu ulei de masline...prinde bine si te si tine...plus ca hidrateaza pielea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine, draga mea... piele alba, pistrui... dar tin sa te anunt ca e mai eficient solarul pentru ca eu prima expunere la soare... primul bronz ma arde si ma mananca pielea foarte rau, chiar daca folosesc creme cu spf mare. de la solar nu am patit nimic azi`iarna, nu m`a mancat pielea, asa ca pentru inceput e mai ok 3.4 sedinte de solar a cate 5 minute, believe mewinking :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Am aceeasi problema ca si tine. Am tenul foarte alb iar la soare ma inrosesc. Auzisem si eu ca te innegresti direct la solar indiferent de ten asa ca m-am decis sa merg si eu. Fara efect. M-am inrosit ingrozitor, m-am iritat pe gat, pistruii mi s-au triplat...groaznic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga mea, nu stiu cat de mult te va ajuta sfatul meu, dar sa stii ca eu am tenul deschis la culoare, am pistrui si sunt roscata natural...cam de aproape 2 ani ma duc regulat la solar...am inceput cu cateva sedinte a cate 12 min, adica am stat cate 3 min pe fiecare parte(spate, fata, laterale).sedinta de 12 min am repetat-o de 4 ori, apoi am marit minutele, cate 5 pe fiecare parte, si apoi o data pe saptamana stau max de minute(24min sedinta sau 30 depinde de solar) pentru a-mi pastra culoarea...si sa stii ca m-am bronzat uniform, si fara arsuri si usturimi...si poti repeta sedintele pana ajungi la culoarea de bronz dorita, si apoi te duci pentru intretinere doar o data pe saptamana... pot spune ca am fost la mare dupa cateva sedinte de solar, si mi-au prins foarte bine, am putut sta la plaja si in apa fara grija de a ma arde, si cu toata ca m-am mai bronzat nu mai m-am cojit. dar din pacate mi s-au accentuat pistruii intr-adevar, acestia reactioneaza la lumina solara, melanina din corp este activata...si incerc sa-mi protejez doar fata cu fond de ten si pudra, in rest plaja la greu...bafta.

| bibisor a răspuns:

Nu ti se vor accentua pistruitongue.Si eu sunt mai alba la ten.si tot timpul inainte sa merg la amre, ma duceam la solar si pe urma ma prindea f greu soarele.Eu zic sa mergi direct la plaja.ca oricum o sa te prinda soarele repedebig grin