| hellokitty_6823 a întrebat:

As avea nevoie de un sfat.Ce produse ar trebui sa folosesc pentru parul uscat, lipsit de stralucire. Am incercat tot felul de masti de par dar nu au functionat.

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Uleiurile sunt cele mai bune, eu de exemplu am de la l'oreal http://therhythmofheels.wordpress.com/......essionnel/ dar poti folosi si uleiuri naturala de exemplu cel de masline sau de argan e foarte bun, Foloseste balsam dupa fiecare spalare, odata pe saptamana masca si apoi uleiul sau macar un balsam leave in. Incearca sa renunti la placa, foehn, vopsele, macar o perioada. Dupa ce te-ai spalat pe par clateste-te cu apa rece pentru a inchide cuticula, parul devine mai stralucitor.

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pentru stralucire, cand iti speli parul nu folosi NICIODATA apa fierbinte/calda pentru ca mai mult rau ii face, spala-te cu apa rece si la final incheie cu un jet de apa cat de rece suporti tu.Eu am parul vopsit, intins cu placa des, dar are stralucire pentru ca il spal cu apa rece si nu il pieptan niciodata cand e ud.Desigur trebuie sa aplici si masti saptamanal(cu ulei de masline, de cocos, de argan si ce mai vrei tu.)

| IsabelaIssa a răspuns:

Poti sa il clatesti si cu otet. De ce? De mere laughing Si dupa, la clatire, sa incerci sa nu fie apa fierbinte, mai mult rece. Ai grija insa sa nu racesti ca e totusi iarna.

| dailydaisy07 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un tratament la salon sau o sa-ti schimbi culoarea parului(intr-o culoare naturala sau sa semene cu parul tau original) si sa il tratezi cu balsame protective-hidratante. Mama mea a avut aceiasi problema si a ales a doua optiune. Mult noroc happy

| Acrla a răspuns:

Uleiul de jojoba, de exemplu, este foarte recomandat pentru recuperarea stralucirii parului, deoarece structura moleculara a acestui ulei este asemanatoare cu structura uleiului natural al parului, sebum-ul. Uleiul de jojba poate fi folosit ca tratament prin aplicarea pe par sub forma de masca in timpul noptii sau oricand simtiti nevoia de a va re-energiza si hrani parul. uleiul de masline, ylang-ylang, migdale, avocado, ulei esential de rozmarin, ulei din germeni de grau, ulei extras din arborele de unt sau uleiuri din plante medicinale: de urzica, patlagina, brusture etc.