| BigLike a întrebat:

As dori sa stiu mai multe despre tratamentul cu cheratina, precizez ca sunt baiat am 19 ani si parul cret vreau un nou look asa ca sunt interesat de tratamentul cu cheratina ceea ce vreau sa stiu este cat de mult timp ma va tine? Ca atunci cand parul va intra in contact cu apa (gen cand ploua) va ramane drept sau se va incretii? Si daca ma voi tunde voi fi nevoit sa fac tratamentul cu cheratina din nou? Iar dupa daca peste un timp voi vrea sa am din nou par cret voi putea avea? A mai facut cineva acest tratamet? As dori parerea celor care stiu mai multe despre si celor care au facut acest tratament! Va multumesc mult

1 răspuns:
| Anonima6789777 a răspuns:

Tratamentul cu keratina dureaza cateva ore, dar rezultatul se mentine, de obicei, aproximativ trei luni. Desigur, durata tratamentului cu keratina depinde si de cat de des este parul tau. De asemenea, durata acestuia variaza in functie de textura firului de par, de cat de ondulat este si de cat de bine ingrijesti parul, odata ce a fost indreptat.
Dupa ce faci tratamentul cu keratina, trebuie sa mentii parul uscat vreme de trei zile. Dupa aceste trei zile, nu ai mare lucru de facut. Nu ai nevoie de gel sau de spray ca sa pastrezi parul drept. Il poti face foarte usor.
Fiind o substanta chimica, in unele cazuri poate face ca ochii sa iti lacrimeze sau poate cauza iritatii. Depinde de cat de sensibila este pielea ta. Rareori, poate cauza chiar alergii sau inflamatii ale pielii scalpului.
Tratamentul cu keratina presupune sa folosesti, dupa aceea, sampon si balsam fara sulfati. Si acesta ar putea fi un cost in plus.
Nu patesti nimic in contactul cu apa daca il ingrijesti corespunzator. Parul revine la normal.
Eu l-am facut si il tot repet.