| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa ma vopsesc cu violet de gentiana. Stiti cumva daca degradează parul? Si in cat timp se duce? Se duce uniform culoarea? Am parul nevopsit saten inchis.

1 răspuns:
| Eugen80 a răspuns:

Orice vopsea de par degradeaza parul. Gradul difera in functie de substantele care sunt in vopsea, calitatea acelor substante si cel mai important, de parul tau. Nici un om nu are parul identic cu altul, de asta poti analiza ADN-ul unul om dintr-un fir de par.
Cat timp tine depinde de calitatea vopselei de par si de parul tau, cat de bine ar putea sa "absoarba" culoarea.
Personal mi se pare o prostie. Cel mai bine este sa nu folosesti vopsea decat dupa ce apar firele albe. Daca tot e sa folosesti, foloseste o nuanta cat mai apropiata de nuanta ta naturala si in timp te apropii de alte nuante.
Violetul nu este o nuanta naturala de par si sincer, indifernt de varsta ta, vei arata aiurea.