| blabla a întrebat:

Aveti un tratament ceva pentru puncte negre?

Răspuns Câştigător
| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Arpacasul:*:*

12 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Iti pot recomanda 2 masti naturale facute in casa pe care le poti folosi de 2 ori pe saptamana: zahar cu miere si malai cu ou, masezi fata timp de 2-3 minute, usor, sa nu te ranesti si apoi clatesti.Sunt foarte bune, eficiente si ieftine, le folosesc si euwinking

| Sara2 a răspuns:

Garnier pure il folosesc de cateva zile si curata super bine e pentru ten gras si mixt sau ten uscat si sensibil...alegi varianta potrivita tenului tau

| leluc a răspuns:

Mergi la un cabinet de cosmetica dermatologica (nu de infrumusetare). Dupa un tratament acolo in care ti se scot punctele negre, spune-i dermatologului sa-ti recomande o crema NON-COMEDOGENA pentru tenul tau. Aceasta crema mentine porii curati si impiedica formarea punctelor negre.

| onlyme_3202 a răspuns:

Sal! si eu am avut aceasta problema pana nu demult. mie mi-a trecut, folosesc servetele demachiante de la Balea (sunt foarte bune, pentru ten uscat si sensibil) si dupa ma dau cu o crema de la avon solutions (crema hidratanta nuantatoarea spf20) sunt foarte bune produsele pentru tenul meu. dar cred ca mai bine mergi la dermatolog sa iti spuna sigur ce sa facihappy

| mioara a răspuns:

Creme de avon

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Am intrebat si eu pe bunica(are un ten foarte frumos) si mi-a spus ca ea se spala pe fata(din cand in cand) cu faina de porumb
imi cer scuze pentru raspuns daca nu e pe masura asteptarilor tale si o sa il iei ca pe o moda veche dar la mine a functionatwinking

| thebestyo a răspuns:

RETETE PENTRU COMBATEREA ACNEEI SI A PUNCTELOR NEGRE

ce trebuie sa faci...

Reteta 1. BRUSTUR :
a) cataplasme cu sucul obtinut din radacina proaspata;

b) decoct din 10-15 g radacina proaspata la 200 ml de apa; se fierb 10-15 minute la foc moderat, se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara, se sterge fata cu solutia obtinuta folosindu-se un tampon de vata, apoi se aplica o compresa timp de 30 de minute.

Reteta 2. CAIS :
masca din caise ajunse la maturitatea fiziologica (bine coapte); se inlatura samburele si se zdrobesc bine, dupa care se aseaza pe fata; dupa 30 de minute se curata si se spala cu o infuzie de musetel. Tonifica pielea si favorizeaza scoaterea punctelor negre.

Reteta 3. FASOLE :
a) decoct din trei linguri de teci uscate maruntite la 750 ml apa; totul se fierbe 20 de minute, se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara, se bea intreaga cantitate in cursul unei zile in trei reprize (dimineata, pranz si seara) fara a se indulci;

b) decoct din teci verzi; se fierb 30 de minute, se lasa sa se raceasca pana la caldut, se strecoara, se sterge fata cu solutia obtinuta, apoi se pun comprese folosindu-se un tifon.

Reteta 4. FRASIN :
infuzie din 100 g flori sau frunze uscate si maruntite peste care se toarna un litru de apa clocotita; se lasa acoperita 30 de minute, se strecoara, se fac spalaturi locale.

Reteta 5. HAMEI:
infuzie din doua linguri de conuri maruntite peste care se toarna o cana (250 ml) cu apa clocotita; se lasa acoperita 20-30 de minute, se strecoara, se aplica comprese locale folosindu-se un pansament steril.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Albișor. Le acoperă foarte bine și nici mu iese la spălat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceste sfaturi sunt bune... dar cea mai buna solutie este sa te duci la un cabinet dermatolog si sa te faca cu un laser special pentru eliminarea punctelor negre.la mine a mers!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io am o crema dim spania, asa ca daca poti sa faci rost de ea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| csintalan a răspuns:

...la barbati merge si mecanic,, prin impingere, ...de ex pentru urechi exista ceva aparat ca un mic aspirator,... dupa care se da cu o solutie pe baza de acool, pentru dezinfectare, si o alta solutie pentru inchidere pori,... dar depinde si de ten,... dar cel mai indicat este specialitul,...