| Sara2 a întrebat:

Care este cel mai bun tratament pentru puncte negre?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Fa-ti o masca naturala din miere si zahar si maseaza-ti fata timp de 2-3 minute cu ea.Totodata poti sa-ti faci una cu malai si ou si procedezi la fel.Sunt foarte bune, sanatoase, rapide, eficiente si ieftine!winking

13 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Bai de aburi, inhalatii cu musetel, masti cu fructe.

| Sara a răspuns:

Spalate cu faina de porumb.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca cu infuzie de frasin, 100g frunze uscate si maruntite, peste care torni 1 l de apa clocotita, se acopera 30 min, se strecoara si se fac spalaturi locale.Sau mai poti face o baie de aburi cu musetel pentru a inmuia punctele negre dupa care aplici o masca din mere taiate si fierte in lapte pana devin moi, se strivesc si se aplica pe fata timp de 30 min, apoi fata se curata tot cu ceai de musetel.

| Flav a răspuns:

Vezi ca exista un tratament pe baza de laser...imi scapa acum denumirea, in orice caz. o recomandare strong e sa consulti un dermatolog

| Ecaterina a răspuns:

Radacina de brusture este unul dintre cele mai eficiente remedii naturiste in lupta cu punctele negre. Pentru un rezultat optim si pentru inlaturarea definitiva a punctelor negre se prepara crema pe baza de radacina de brusture (se fierbe radacina pana se obtine o pasta groasa; se lasa sa se raceasca si se amesteca cu miere sau zeama de lamaie). Dupa aplicarea cremei din radacina de brusture, puteti cumpara, din farmacii, plasturi special creati pentru indepartarea punctelor negre.

Masarea tenului cu malai este o tehnica eficienta impotriva punctelor negre, dar nu trebuie sa insistati foarte mult pentru ca pielea fetei este foarte sensibila. Masca cu argila alba este si ea un aliat in lupta cu punctele negre, insa, pentru a obtine rezultatul dorit, trebuie sa folositi in prealabil si o lotiune tonica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista in comert un fel de plasturi care se umezesc, se aplica pe zonele cu puncte negre, se lasa cateva minute si apoi, prin dezlipire, scot si punctele negre.Sunt destul de scumpi dar functioneaza.
Foarte bune sunt si mastile pe baza de tarate de grau ( tarate + zeama de lamaie +albus de ou ). Se lasa pe fata pana se usuca, apoi se spala cu apa calduta, la final se tonifiaza tenul cu o lotiune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tratament la cosmetica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plasturi pentru puncte negrewinkingcosta in jur de 20 leiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu ca mastile naturiste sau sperma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.chatterbox cica plasturele. dar nu-i bun de nimic.mai bine alte variante.laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frecarea zonei vizate cu rosie de mai multe ori pe saptamana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da normal sex toata ziua