| Myu a întrebat:

Blonda, ochi verzi. Ce culori as putea folosii in machiaj ca sa imi accentueze ochii si sa se potriveasca si cu parul?:-s

13 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Inspira-te de aici: http://www.divahair.ro/......hii_verzi. Un gand bun, Elena.

| Barajag a răspuns:

Http://www.styleandthecity.ro/......istilor-13
Sper sa te ajute acest link.Bafta!

| CarmenR a răspuns:

Iata niste sugestii: http://www.karena.ro/......ale_de_par

| alexandra_8659 a răspuns:

O variatiune a machiajului "ochi de pisica" este cel realizat cu tus de diferite culori. In cazul ochilor albastri sau verzi, efectul poate fi spectaculos.

Se porneste de la aceeasi baza mata - se foloseste fond de ten sau un produs special conceput in acest scop. Baza se aplica pe intreaga pleoapa superioara si pana la sprancene.

Fardul de pleoape, in machiajul clasic ochi de pisica, era cat mai subtil, mai mult cu rol de corectare a formei ochiului. De data aceasta puteti sa va jucati mai mult; va recomandam sa aplicati umbrele la sfarsit, cand aveti o imagine de ansamblu. Apoi, dupa ce ati descoperit ce va sta bine, data viitoare cand realizati machiajul respectati ordinea corecta.

Ce culori alegem?

Aici singura limita este cea a bugetului... nu puteti cumpara sapte culori de tus pentru ochi pentru a descoperi care va avantajeaza, nu-i asa? De aceea iata cateva indicii care speram sa va ajute.

Nuante complementare

Albastru - portocaliu, verde - rosu, galben - violet: iata ciclul culorilor complementare. Legile culorilor spun ca doua culori complementare alaturate se pun in valoare reciproc si par mai intense.
Pe acest principiu, in extremis, ar trebui sa optati pentru portocaliu in cazul ochilor albastri sau rosu in cazul ochilor verzi. NU faceti asta, va rugam. Alegeti in schimb nuante care sa contina aceasta culoare - de exemplu un maro-ruginiu pentru ochii albastri, un burgund pentru ochii verzi.

Nuante metalice

Pentru o seara in club... Argintiu sau auriu. Nici nu trebuie sa spunem mai mult. Recomandarea noastra insa este sa nu renuntati de tot la conturul negru (sau maro), fie el realizat cu creion contur, fie cu tus, si sa aplicati tusul argintiu sau auriu peste, jucandu-va eventual si cu efecte mai futuriste.
Incearca si www.divahair.ro;)

| shadovv a răspuns:

Raspunsul e in oglinda... depinde de forma fetei. O persoana nu poate fi descrisa in cuvinte!

| Debbiee a răspuns:

Mov =p~
Albastru :X
Roz :X
Sa te dai cu creion =p~
ti-ar sta super misto`>; ddD

| coco36 a răspuns:

Merge foarte bine movul si fucsia.

| anonima_6654 a răspuns:

Mov si roz iti scot culoare ochilor in evidenta. Si eu am ochi verzi si ma machez cu maro deschis deschis si cu negru si imi sta bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!happy
Culori deschide. sidefate `
crem/roz/mov. chiar albul ala pal happy
Eventual un tus ` negrusmug
si o sa`ty stea binesmug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

bej, roz, gri, sau un fard de culoarea verde stralucitor, fardul trebuie sa fie intr-o culoare complementara fata de coloritul irisului

| DeeaPunk a răspuns:

Incearca alb sau rozwinking

| Larysa_Adelyna_1994 a răspuns:

Eu folosesc de obicei nuante de mov, pornind de la o nuanta mai descisa si pana la un mov inchis la coltul ochilor