| Hjjfrrtfc a întrebat:

Bună! Am 13 ani si 1.60 înălțimea,am putine,,cosuri,, pe frunte, sunt slaba, am parul scurt si vreau tare mult să ma fac foto model (manechin) sunt ok pentru a merge la o agentie? Ce trebuie sa stiu despre modeling?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Noi nu suntem in masura sa spunem asta. Pentru ca daca era asa, toate recrutarile se faceau dupa descriere tip text, nu in urma unei auditii unde trebuie sa fie analizate fiecare la fata si corp.

Trebuie sa stii despre modeling ca e o industrie care ascunde mult abuz, de cele mai multe ori sexual, plus prostitutie.Cauta documentare despre fetele/femeile care au lucrat.Nu te trateaza nimeni frumos considerand ca afara mai sunt inca 10 mii care vor sa ajunga in aceasta pozitie. Trebuie sa te infometezi, sa iti schimbi lookul des in functie de cum vor ei, sa porti haine si pantofi extrem de incomozi, care fie sunt mai mici fie mai mari, rar marimea ta, sa accepti sa se urle la tine, sa te schimbi in culise unde se holbeaza toti la voi, fiindca totul merge pe repede inainte, sa fii privita ca un obiect sexual, etc etc.

Presupun ca tu vrei sa afli despre partea frumoasa, dar pe aia o vezi scrisa mare pe siteul fiecarei agentii de modeling.Asa ca ar fi intelept sa te gandesti bine daca vrei sa te bagi in industria asta.

| VoidEternal a răspuns:

In 2023 mai vrea cineva sa devina fotomodel? E o industrie (cel mai probabil) pe cale de dispariție, grație inteligenței artificiale.

Din fericire, o fată frumoasă se descurcă mai ușor în a-și găsi în job decât una neatrăgătoare, dar îți recomand să te orientezi la un alt fel de cariera.

| anonim3247 a răspuns:

La modeling din 100 de fete erau alese 20

| anonim3247 a răspuns:

Tu cum ai spus că ai 13 ani și 1.60 nu erai aleasă.

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Probabil găsești informații pe internet despre asta, mai mult decid ei.
Urmează-ți visul dacă acesta este, nu te lasa descurajata.
Am tot auzit experiente nasoale de acolo, ex: Marilu, unde povestea într un timp despre lucrurile nasoale prin care trecuse.
Dar, cine știe care este adevărul?
Trebuie sa îți trăiești propria experienta pentru a vedea dacă este sau nu de tine.

| oSalamadra a răspuns:

Fotomodel da, model nu
Esti prea mica si nu o sa mai cresti prea mult
Dar la foto nu conteaza
Cosurile sunt o problema pentru ca la castinguri te duci nemachiata
Dar de ce ai vrea sa fii fotomodel?
E asa stupid, sa fii umeras pentru haine
Sa stii ca in lumea asta nu contezi, nu e despre tine, e despre haina de pe tine
De aia nu trebuie sa fii frumoasa ca sa fii model
Doar slaba