| Denianonim a întrebat:

Bună
Am 13 ani și am pistrui pe obraji, ăsta e singurul meu defect!
Dacă n-aș avea pistrui aș fi perfectă (la propriu)
N-am coșuri n-am cicatrici, am nas mic am ochi verzi, corp perfect, piele ff alba si fără nici o altă pată n-am alunite, pur și simplu pistruii îmi strica frumuseteta!
Sunt aproape maro SI îi am de cand sunt mică m-am săturat să am pe fată p NIȘTE PETE DE CACA*!
Ajutor!
Nici nu mai știu ce e fericirea cu ******* ăsta pe fată!
Merită să mă operez ca să scap de pistrui?
Maine îmi fac programare la tratamentul cu laser cu 750 de euro
Astept raspuns rapid si

Răspuns Câştigător
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Nu știu dacă răspunsul meu o să te ajute cu ceva, poate doar te va încuraja în vreun fel, dar o să îți spun părerea mea despre pistrui. Din afirmația „mâine îmi fac programare la tratamentul cu laser..." reiese că tu ai luat deja o decizie, dar ai nevoie de confirmările unor străini ca să te încurajeze să faci asta. Eu nu te încurajez să dai atât de mulți bani pentru ceva care nu este o boală sau care îți pune viața/sănătatea în pericol. Ei bine, eu te voi descuraja, pentru că fiecare persoană e unică, fiecare persoană e frumoasă în felul ei, fiecare persoană are niște trăsături pe care la alții, exact la fel, nu le vei mai regăsi, așa sunt și eu, așa ești și tu, așa sunt și celălalte 7 miliarde de oameni de pe Pământ. Eu sunt bărbat și îți spun sincer că întotdeauna am admirat pistruii, mi se pare că oamenii care îi au sunt cu adevărat speciali și frumoși. Sunt momente când mă uit la chipul mamei mele sau al logodnicei mele și sunt fascinat de frumusețea pistruilor, mă gândesc că, dincolo de faptul că ele reneagă aceste semne distinctive, sunt superbe. Și așa ești și tu. Cine te va iubi sau dimpotrivă, te va urî vreodată, nu o va face pentru un motiv atât de superficial ca pistruii, ci pentru ceea ce tu ești și demonstrezi că poți, pentru caracterul tău și pentru modul în care îi tratezi pe toți ceilalți din jurul tău. Gândește-te de două ori înainte de a-i elimina de pe fața ta, e posibil ca într-o zi să ți se facă pur și simplu dor de ei. Sunt sigur că nu arată atât de rău pe cât îi vezi tu și că vei reuși să estompezi intensitatea lor cu anumite tratamente date de un medic specialist. Ești tânără, găsește-ți preocupări și pasiuni care să-ți înfrumusețeze toată viața de acum înainte, nu căuta să atingi perfecțiunea din punct de vedere fizic, caută să îți menți sănătatea, să fii fericită alături de cei dragi ai tăi și vei vedea că aspectul fizic este irelevant pentru cei care te iubesc cu adevărat. Îți doresc să ai o viață frumoasă și îți las versurile acestea aici. "I'm beautiful in my way
'Cause God makes no mistakes
I'm on the right track, baby I was born this way." happy

17 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Chiar dacă ai primit cel mai satisfăcător răspuns, vreau să te întreb: ai văzut câte fete(în special cele din SUA) își desenează pistrui pe față? happy
Poate te răzgândești; pistruii sunt frumoși și te diferențiază de ceilalți happy

| Denianonim explică (pentru anamariarot):

E adevărat
Pistruii sunt frumoși când ai câțiva mici vreo 2 sau 3 dar mai sunt frumoși când is mari, mulți SI de unesc între ei?
Nu cred

| anamariarot a răspuns (pentru Denianonim):

Mie mi se par frumosi, mai ales ca vin "la pachet" cu un ten deschis. Pentru mine nu reprezinta un defecthappy

| FaraNumePls a răspuns:

Ce ai tu e unic. Multe persoane ar dori sa aibă pistrui și nu au.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Merită să mă operez ca să scap de pistrui?

Maine îmi fac programare la tratamentul cu laser cu 750 de euro"

Hmmm... La ce ne-ai mai intrebat? laughing Oricum, la cat de stresata pari, da, merita sa faci daca te bucura, dar sincer pe mine nu m-ar face sa imi schimb parerea despre cum arata o persoana (poate chiar mi-ar placea, depinde) daca acea persoana are pistrui happy. Dar, dupa cum am zis, daca te bucura sa faci tratamentul si stii care sunt riscurile (banuiesc ca exista, nu m-am informat) atunci fa-l happy.

| Denianonim explică (pentru anonim_4396):

Habar n-am de riscuri
Există?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denianonim):

Din cate am gasit eu pe net nu exista si sper sa si fie asa happy. Oricum, daca vrei sa iti faci tratamentul fa-l, ca nu il faci din banii nostri happy.

| NadarraXD a răspuns:

Omg, ten perfect, ochi verzi si pistrui? Esti nebuna, fata?! Mai ales daca esti blonda sau te vopsesti roscat de ala portocaliu! Aia e perfectiune! Cat n-as da sa am parte de asa ceva! Fa-i sa fie mai in favoarea ta decat sunt, cum am zis, cu ajutorul culorii parului.

| EraserHead a răspuns:

Ma i-a rasul cand te aud. laughing
"acă n-aș avea pistrui aș fi perfectă (la propriu)

N-am coșuri n-am cicatrici, am nas mic am ochi verzi, corp perfect, piele ff alba si fără nici o altă pată n-am alunite, pur și simplu pistruii îmi strica frumuseteta!"
Draga nimeni nu s-a nascut perfect pe lume asta n-ai nevoie sa iti schimbi corpul si fata.Totusi daca nu ai altceva de facut cu banii aia is your problem.

| Vertic_Sergiu_1996 a răspuns:

Sincer, la cat de convins spui ca esti perfect/ă, esti doar un/o cretin/ă happy

| Denianonim explică (pentru Vertic_Sergiu_1996):

Nu mă cunoști
Așa că
Mușcă-ți limba

| Marius0202 a răspuns:

Nimeni nu e perferct in afara de Dumnezeu deci nu poti spune ca esti perfecta cu sau fara pistrui.
De ce nu te accepti cum esti tu de pistrui nu stiu de poti scapa dar daca iti faci operatie poate e posibil sa patesti ceva. Frumusetea e in ochi caruia te place si iubeste(ma refer si la familie) si unele persoane straine.MAi bine decat sa iti strici fata mai bire ramai cum te-a lasat Dumnezeu.

| Denianonim explică (pentru Marius0202):

Ma refer la perfecțiune fizică

| PsyhoChild a răspuns (pentru Marius0202):

Cat de perfect este Dumnezeu de pedepseste pe altii din cauza altora? happy happy happy

| Marius0202 a răspuns (pentru PsyhoChild):

Sti dc a murit Iisus Hristos pe cruce pentru a ne ierta toate pacatele, necredinta este singurul pacat care nu este iertat. Daca il iubesti pe Dumnezeu din toata inima ta si crezi in el si sa il iubesti si pe aproapele tau(adica toata lumea)ca pe tine insuti aceia vor avea viata vesnica adica in rai.Raul in lume e pentru ca omul l-a facut nu Dumnezeu, omul a ales raul, dar sunt si oameni care au ales binele.

| AlexMarian17 a răspuns:

Deni,sunt persoane care au defecte mai grave. Si eu am bsdul un pic cam maricuț,dar uite,o gramada de fete se uita dupa mine(din cauza ochilor). Incearca sa pui accentul pe calitatile corpului,nu pe defecte. Si,apropo, prietena mea are cativa pistrui pe fata, si eu o iubesc asa cum e. Ai inteles? Msi bine fa altceva cu banii aia. Sunt sigur ca multi baieti te admira in secret. Nu mi se pare ca daca ai cativa pistrui, sau parul nu stiu cum, sau alte defecte minore, nu ai putea sa fi frumoasa. Ok?

| alethoth a răspuns:

Nu inteleg, pistruii sunt unici, ar trebui sa te mandrestii cu ei