| Gabriela_Ariana_1998 a întrebat:

Buna,
Am mai pus o intrebare asemanatoare, dar o sa mai pun inca o data.
Cum scap de semnele lasate de acnee? Nu ma refer la crapaturile acelea mici, ci la petele acelea rosii ce par sa fie cosuri, dar nu sunt.
Va rog sa imi spuneti ceva eficient, daca e posibil si ceva ce v-a mers.
Este adevarat ca se duc prin exfoliere?

2 răspunsuri:
| QueenOfLeon a răspuns:

Dermatolog. Peeling chimic, laser, creme. Depinde de tenul tau. Pot fi foarte costisitoare

| Evolution a răspuns:

Eu zic ca ar fi mai bine sa consulti un dermatolog. Iti zic din propria experienta ca difera de la om la om. Eu cand eram mic aveam acnee (la pubertate) si am aplicat metode care la altii au mers si la mine nu. Cand am adoptat un stil de viata sanatos (adica m-am apucat de sport si de o alimentatie sanatoasa echilibrata) mi-au disparut si problemele de genu'.
Un coleg de facultate, daca mananca ciocolata si carne, ii apar cosuri. A fost la dermatolog si intr'adevar asa este happy
Difera de la om la om. Ar fi bine sa faci o consultatie la un dermatolog. Unii au si aparate speciale (mai scumpe) care iti pot afla tipul de piele si ce trebuie facut.
Succes!