| ApaMineralaPlata a întrebat:

am o intrebare care ma cam ingrijoreaza, ieri am fost la solar (nu e prima oara), si azi am observat ca mi-au iesit ceva pete rosii care ma mananca. Nu ma duc des la solar, o data pe saptamana, acum 2 saptamani am facut si o pauza, si nu stiu care ar putea fi cauza, ma dau cu crema speciala, care o cumpar de acolo si cand ajung acasa imi hidratez corpul. Credeti ca ar trebui sa merg la un dr? Vreau sa precizez ca de 1 an merg la solar si pana acum n-am avut probleme cu asa ceva, voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca, pana acum, nu ai avut probleme, de vina poate sa fie aparatul de bronzat---orice marca de aparat de bronzat, conform reglementarilor in vigoare, este supus pertiodic unei inspectii tehnice pentru verificarea starii de functionare in bune conditii.Verificarea se face anual iar dupa verificare, inspectorul aplica pe aparat un autocolant (sau placuta) cu data verificarii. Daca aparatul are acel autocolant in termenul de valabilitate, nu vei putea sesiza protectia consumatorului, dar va trebui sa mergi la un consult dermatologic.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Personal te-as sfatui sa mergi la dermatolog. Nu de alta dar e o reactie in urma expunerii la UV.

Poate nu este nimic, dar poate a mai bine sa se uite unul care stie la asta.

Si mai gandeste-te la o chestie: in Australia de la inceputul anului solarele au fost interzise. Or sti aia de ce...

| Pinocchio a răspuns:

Poate fi vorba de o alergie. Cel mai bine ar fi sa te duci la un dermatolog, dar sa stii ca folosirea solarului dauneaza grav sanatatii. Imbatraneste pielea si poti face si cancer de piele( melanom malign).

Răspuns utilizator avertizat
| Innsbruck a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa nu mai mergi deloc la solar, nu iti face deloc bine la piele si accelereaza imbatranirea, mai ales la fata.Plus de asta multor baieti nu le place asta.Vine vara, te poti bronza natural si frumos.