| Anonima11233224 a întrebat:

Am o problema..imi cade parul foarte fult si nu stiu ce sa fac..imi puteti da niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| YuuChan a răspuns:

Parul iti poate cadea de la stres. Incearca sa fii mai relaxata, poti folosi produse de par destinate caderii parului. Si mie imi cade, dar eu nu am o problema cu asta, pentru parul meu e foarte dens. Totusi daca asta nu te ajuta, poate ai lipsa de vitamine in corp, poti sa consulti un doctor in legatura cu asta, daca e cazul.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dermatologii recomanda sampoanele de la ACM pentru caderea parului, samponul energizant cu 6 vitamineare de la ACM are o formula destul de ok ( are multe ingrediente faine ), citeste niste review-uri despre el inainte sa-l cumperi :
http://beautybyjules.ro/......novophane/

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10038268

Poti sa folosesti tratamentul asta pana ti se normalizeaza caderea parului si dupa sa introduci samponul Balea Med Ultra Sensitive ( il gasesti in magazinele DM ) - nu contine iritanti, are surfactanti/agenti de curatare blanzi si multe ingrediente benefice pentru scalp precum : Glycerin, Panthenol Niacinamide, Tocopherol si Lecithin.
O data pe saptamana te speli cu samponul ACM si la celelalte spalari poti sa folosesti samponul Balea - asta dupa ce nu iti mai cade mult par.
https://www.dm.de/balea-shampoo-ultra-sensitive-p4010355795809.html

Incearca sa nu te stresezi, sa ai o alimentatie cat mai echilibrata ( mananca multe fructe, legume, seminte si nuci ( crude nu prajite ) :
- avocado, morcov, mere, banane, ardei, fructe si legume de sezon etc.
- nuci braziliene/simple, migdale, fistic, alune de padure - (minim 10 bucati din fiecare pe zi )
- seminte de : in macinate, floarea soarelui, dovleac, susan
- cocos - gasesti pudra de cocos de la Cocomi pe care o poti manca simpla sau poti sa-ti cumperi nuca de cocos din supermarket ( atunci cand o agiti trebuie sa se auda ca are un continut mare de apa de cocos, daca ti se pare ca nu are mult lichid nu o lua pentru ca sunt mari sanse sa fie stricata/mult prea veche - nuca de cocos se strica in lipsa lichidului si isi schimba gustul )
Pudra de cocos o gasesti in plafar la pretul de 18-20 lei, poti sa iei 1-3 linguri pe zi :
https://www.biofach.de/......ge/9810222
- cartofi dulci copti ( cand sunt copti le creste procentul de vitamina C )
- consuma cat mai multe salate cu putina zeama de lamaie - poti sa adaugi marar si patrunjel ( patrunjelul are o cantitate mare de vitamina C, la fel si mararul ) tocat fin in salate - mie imi place sa le adaug in salata de castravete.

Ai putea sa-ti schimbi si peria de par cu una de la tangle teezer ca sa iti descurci parul mai usor si sa nu risti sa-ti rupi si alte fire.
http://www.aoro.ro/tangle-teezer/thick-curly-perie-de-par/
http://www.aoro.ro/tangle-teezer/the-original-perie-de-par/
Eu o am pe cea originala si sunt foarte multumita de ea, inainte ma trageam de par in ultimul hal ca sa-l descurc chiar daca incepeam de la varfuri spre radacina.

Este normal sa iti cada 100 de fire de par pe zi.
Lipsa zincului, calciului si a magneziului pot favoriza caderea parului - ai putea sa-ti faci analizele sa vezi cum stai cu vitaminele si mineralele inainte sa iei un supliment.

Evita folosirea produselor de styling, atunci cand iti speli parul foloseste doar buricele degetelor executand miscari blande, nu-ti freca parul in timp ce il speli, cand il usuci nu il freca - preseaza-l usor in prosop, incepe mereu perierea parului de la varfuri spre radacina ca sa eviti incurcarea parului si ruperea lui.

| Yasmin875 a răspuns:

Poate îl speli prea des, il dai prea mult cu placa sau drotul.

| JoleneSth20 a răspuns:

Probabil ai o carenţă în alimentaţie. Încearcă un complex de multivitamine și minerale pentru păr și unghii. Le găsești în farmacii.

| Taylor666 a răspuns:

Am avut si eu asa problema din cauza ca imi vopseam parul prea mult si des, am folosit ulei de cocos,(il aplici pe noapte si dimineata il speli)