| kiddo3mâncaţiaş a întrebat:

Buna happy. Am o problema si am nevoie de niste sfaturi. Cand ma scol dimineata, ma trezesc cu ochii foarte "apasati", de parca ceva m'ar apasa pe ochi, si am ploapele umflate cateodata, dar ii simt foarte obositi. Si din acest motiv cateodata cand citesc dimineata nu pot sa ma concentrez. [ mentionez ca ma culc cam pe la 11-12, desi am incercat o ora mai derveme, dar nu am reusit sa adorm decat pe la 12. ]
Nu stiu ce sa fac. Comprese cu apa rece dimineata/ Cu ceai? Ce voi face in timpul scolii cu ochii obositi in timp ce voi fi la scoala si va trebui sa fiu atenta la ore?
Acord fundita happy.

Răspuns Câştigător
| ChildishDevil a răspuns:

Intr-adevar` poate fi de la televizor...cel mai adesea in spatele acestor probleme sta lipsa de somn sau, de ce nu anumiti factori iritanti din camera poate (un parfum, praf, o solutie ceva), sau poate dormi cu usa deschisa/aer conditionat? Mai ar fi o problema orele multe state in fata calculatorului/televizorului ce se resimt abia seara! Nu stiu daca neaparat ar trebui sa-ti faci probleme din moment ce reactia nu persista toata ziua, insa ca sa-ti iasa din parere consulta un cabinet oftalmologic` sa te lamureasca si sa-ti iasa din parere (poate iti da ceva picaturi sau... nu se stietongue )
Eu ce sfaturi iti pot da, decat cele naturale de care sunt sigura ca ai mai auzit :comprese de ceai verde/negru (Cafeina continuta stimuleaza circulatia sangelui si reduce inflamatiile), castravetele (sub forma de comprese proaspete pe care le lasi sa actioneze cel putin zece minute inainte de culcare), cartoful (proaspat, taiat felii si asezat in zona afectata), albusul de ou, o simpla compresa cu apa rece sau putina gheata. Ma gandesc ca pot fi si o reactie alergica la produsele de consmetic...e mai greu de depistat! Oricum multa bafta si in caz ca nu trece` mai bine consulta un medic!

1 răspuns:
| SasukeCS2 a răspuns:

Dormi cu televizorul aprins?