| DaciaRomania a întrebat:

Ce fel de haine sau încălțăminte v-au cumpărat părinții recent și NU va place deloc, nu le suportați!? Cum arată?

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Numai sunt la varsta la care sa imi cumpere haine parintii, de fapt mi-au cumparat doar in copilarie, ca dupa aceea este evident ca gusturile au diferit si imi dadeau bani sa imi cumpar, poate la fete si mai ales cand sunt mici de ani mai cumpara parintii inca haine, bine pana la o anumita varsta...
ca si parinte este indicat sa mergi cu copilul la cumparaturi sa isi aleaga el nu sa-i cumperi tu ceva de capul tauwinking
depinde mult si varsta "copilului" bineinteles

| dullcat a răspuns:

Recent la mine inseamna acum 14 ani, din fericire. laughing)) Dar tu nu mergi cu parintii la cumparaturi? Nu ai un cuvant de spus stiind ca tu vei purta aceste obiecte, nu ei? Din perspectiva mea, ei ar trebui sa te ghideze strict in privinta calitatii, presupunand ca nu doresc sa cheltuie banii pe incaltaminte sau haine proaste in fiecare sezon, nu? Asta asa, pe ideea,, buy cheap, but twice''.Mna, atat timp cat nu ai propria forma de venit, e logic ca depinzi majoritar de gusturile lor, care adesea vor fi diferite, stiind ce diferenta generationala exista.Totusi, ce poti face? Explica-le ca ai nevoie de o doza de individualism pe care trebuie sa o extragi si din aspectul tau exterior, sa iei propriile decizii, ca nu se poate sa arati cum au aratat/ ar fi vrut ei sa arate la varsta ta.In rest, trebuie sa induri asa pana cand scapi si iti poti cumpara absolut ce vrei din propriul salar.In adolescenta gusturile sunt oricum destul de incerte, maidegraba spre maturitate ai control si stii ce doresti, se reflecta atitudinea interioara prin cum arati si invers, nu mai stai sa ii imiti pe altii pentru acceptare in grupul lor.

| ILikeBlackCats a răspuns:

Pai, imi iau singura, deci, n-am problema asta