| Ceriik a întrebat:

Am o problema cu parul meu. A inceput sa se ingrase la o zi dupa spalare. Il spal de 2 ori pe saptamana si vreau sa incep sa-l spal de 3 ori. Am parul putin ondulat, rar, vopsit si mi-l fac mai mereu cu placa.Acum folosesc sampon Nivea Diamond Gloss si balsam Syoss Smooth Relax. Ce sampon imi recomandati sa-mi pot spala si eu parul mai rar si sa nu se mai ingrase scalpul asa repede? Pana acum am folosit unul de la Garnier pentru par gras, dar eu am varfurile uscate si ala mi le facea si mai rau.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Indepartarea repetata a sebummului secretat de catre glanda sebacee, atasata fiecarui folicul pilos, nu face decat sa stimuleze activitatea secretorie a glandei. Ca atare, marirea numarului de spalari/saptamana. face face mai mult rau decat bine --- ramai la maxim 2 spalari/saptamana!
Deteriorarea parului tau ( presupun ca, despicarea la varfuri) se datoreste degradarii tecii firului din cauza placii si a vopselelor.

Poti spala parul cu sapunuri neutre sau antiseboreice (cu sulf, ichtiol, borax), sampoane cu saruri de seleniu sau sa-l tamponezi cu galbenus de ou (contine substante nutritive pentru pielea capului).
Numai bine!

| bombonica22 a răspuns:

Buna, iti recomand ceva foarte bun. Eram in aceiasi situatie ca tine si dupa cateva saptamani de la folosire nu am mai avut treaba nu ma spal o data la o saptamana, ma spal de 2 ori ca alfel nu imi sta binewinking se numeste : Vichy Dercos cel albastru pentru par gras celalalt verde e pentru matreata :* si ai si un par moale si stralucitor dupa folosire, ti-l recomand cu incredere! Bafta

Răspuns utilizator avertizat
| loveyouschatz a răspuns:

Si eu am aceeasi problema mi se ingrasa parul foarte repede. schimb samponul la fiecare spalare si vad ca este mai bine

| my23ro a răspuns:

Placa face rau parului tau daca e folosita excesiv. Invata sa iti intinzi parul cu foenul si peria.
Pe urma incearca sa folosesti samponul si balsamul de la aceiasi firma. Intotdeauna vor avea mai multa putere de actionare impreuna.
Nu este neaparat nevoie sa folosesti acelasi sampon si la radacina si la varfuri. Poti folosi doua sampoane total diferite, unul pentru parul gras cu care te speli doar pe scalp si incerci sa nu ajungi si la varfuri, si unul pentru par normal sau uscat pentru restul parului.
Apoi..., balsamul nu se aplica pe scalp.Asta iti poate face parul sa se ingrase repede. Doar pe lungimea firului de par.
Daca obisnuiesti sa te joci cu mainile prin par sa stii ca si acesta poate fi un motiv pentru care se unge atat de repede.
Bafta!

| ave1994 a răspuns:

Pai ce-ar fi daca ai folosi sampoane de la Life-Care.Ele sunt foarte bune si ai pe diferite chestii(adica pentru matreata, parul blond, parul roscat, etc.). Poti intra online si cred ca vei gasi samponul si la farmacii.

| buldome a răspuns:

Foloseste un Sampon Antiseboreic: http://farmaciaverde.util21.ro/......visan.html

| ĢaZaa a răspuns:

Syos le bate pe toate, acela Anty-dundruff sau cv d genu thinking siii balsam tot syoswinking