| Livia_7009 a întrebat:

Am si eu o intrebare foarte importanta pentru mine.Imi puteti spune, va rog frumos cum pot scapa de acnee. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| Close2you a răspuns:

Buna,Livia! Probabil ai mai auzit asta, dar este necesar sa mergi la dermatolog.Si eu am incercat multe creme si produse naturiste, dar tenul fiecaruia este diferit.Dermatologul iti poate spune ce crema ti "se potriveste".Eu folosesc Retin A(care este oricum bun pentru piele-totusi nu folosi fara sfatul profesionistului). Brevoxyl este bun pentru ca usuca cosul in sine. Datorita dermatologului la care am mers, am scapat de cosuri in 2 luni(poate ti se pare mult, dar nu scapi cu una, cu doua). Acum am doar urme si folosesc acest Retin A(medicul a spus ca il voi folosi 1 an sau chiar 2). Sper sa nu crezi ca spun abureli pentru ca si eu eram disperata, dar nu incerca nimic fara sfatul unui profesionist. Sper ca te-am ajutat! As vrea ca toata lumea sa aiba o fata curata! happy Succes!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți folosi un tonic antiseptic, o mască pe bază de acid salicilic și tinctură de propolis pe zonele afectate.
Toate au rol de a usca. Nu pui mâna murdară pe față, nu aplici fond de ten ("ajută" la suprainfectare), seara după ce te speli pe față cu un săpun pe bază de sulf/antibacterian tamponezi fața cu o apă termală (și apa minerală Harghita din sticlă de sticlă, este foarte bună).
Dacă nu apare nicio ameliorare în 1/2 săptămâni, mergi la un control dermatologic, analize de sânge.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Amidepsi a răspuns:

Zinerytbig grin e genial! bafta!

| XK a răspuns:

Zyneritwinking il folosesti 2-3 luniwinking este recomandat de dermatologwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bun tratament pe care l-am folosit si am fost foarte multumita de rezultate absolut de fiecare data(l-am mai folosit si cu intreruperi)este Zineryt.Il poti folosi si tu,dar numai in urma unui control dermatologic care te asigura ca e totul in regula daca-l folosesti(in unele cazuri poate face mai mult rau decat bine,lucru valabil in cazul marii majoritati a produselor).
Daca-ti doresti sa folosesti remedii naturiste,cele mai eficiente sunt otetul de mere(in special pentru cosurile stoarse,intrucat grabeste vindecarea)si usturoiul.Usturoiul taie-l feliute subtiri si maseaza zonele afectate cu partea zemoasa a acestuia si lasa-l sa actioneze cat mai mult timp(cateva ore;minimum 4).Otetul se aplica pe zonele afectate si se lasa sa actioneze cat mai mult timp,exact ca in cazul usturoilui.In schimb,desi cele mai eficiente tratamente naturiste,nu le recomand nici pe acestea,mai ales in cazul unui ten gras sau pretentios din punctul asta de vedere,deoarece nu vor fi eficiente in astfel de cazuri.

| Rev_4737 a răspuns:

Acneea o poti avea deoarece mama ta a avut-o sau pur si simplu. Poti incerca cu creme speciale sau poti merge la cosmetica pentru tratament, dar trebuie sa ai si rabdare. Daca este ceva mostenit e posibil sa tina ceva, depinde si de cand o ai si ce varsta ai acum.

| ciprian1_8376 a răspuns:

Buna.du-te la farmacie si cauta o crema care e in jur de 20 de lei.nu mai stiu cum se numeste dar e foarte buna.stiu pe cineva care a folosit.o si a avut rezultate in cateva zile.mult succes