| Dia37Andreea a întrebat:

Bună, am și eu o nelămurire. Măștile de par se aplica înainte de șamponare sau după? Și cum se aplica, pe tot parul, de la scalp pana la vârfuri sau doar la vârfuri? am șuvițe decolorate și de 2 luni și jumătate folosesc masca înainte de șamponare pe tot parul si a avut efectul dorit, dar am aflat ca de fapt se aplica doar pe vârfuri și după șamponare... dacă la mine a avut efect de ce n am procedat ok? spune ți mi va rog cum sa o folosesc calumea!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.E preferabil sa le aplici dupa ce termini de spalat parul, acesta sa fie curat, fiindca vrei ca ingrediente asa zis benefice din masca sa ramana pe firul de par, nu sa le speli dupa ce le-ai pus dinainte pe parul murdar, neavand cine stie ce efect, chiar daca asa ai tu impresia.Asta e logica mea, poate gresesc.

Ah si masca nu se aplica niciodata pe scalp, doar de la jumatatea parului in jos sau doar pe varfuri. Orice hair stilist iti va confirma, altfel te trezesti cu scalpul gras mai repede decat e cazul. Daca nu ti se pare eficienta mai poti adauga tu o cantitate mica de ulei, eu asa obisnuiam sa procedez inainte.Cred ca tu ai vazut metoda aia care zice sa iti dai parul cu balsam de par inainte de samponare, ca apoi samponul sa nu agreseze prea mult parul, sa il usuce de la atata spuma (ingredientul Sodium Laureth Sulfate e responsabil de asta, e un surfactant puternic si iti da senzatia aia de par care scartaie, ceea ce nu este de dorit).

2 răspunsuri:
| AlexandraN21 a răspuns:

Depinde. Eu una cand am timp aplic pe parul uscat, inainte de samponare, fie dupa ce am spalat parul cu sampon. Dar ceea ce e important e sa aplici masca doar pe varfuri, fara scalp.
Acum nu stiu ce sa spun, asta functioneaza la mine. Sper ca te-am ajutat!

| AnkaD a răspuns:

În mod normal după tot procesul de spălare și clătire, apoi lași un timp ar fi bine cat mai mult dar dacă nu ai timp și răbdare nu v-a avea cine știe ce efect …