| Clamidia a întrebat:

Buna! Am tenul gras mai mereu și am început de ceva timp sa folosesc un gel de curățare de la cerave, e chiar bun. După ce folosesc gelul de curățare, tenul parca mi se deshidratează, se usucă. Simt nevoia unei creme hidratante, dar care sa nu-mi facă fata uleioasă. Ce recomandați?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu recomand sa mai folosesti creme de curatare care iti distrug fata, deshidratand-o sau producand ulei in exces, doar recomand demacheirea cu apa micelara.
Spalarea se face de 2 ori pe zi, dimineata la trezire si seara la culcare cu apa calda si sapun, ca fata sa fie curata si degresata.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca ai fata uscata, înseamnă ca ori produsul este prea agresiv, ori e ce trebuie.
Eu am un gel de la Roche Posay, cel de 400ml.
Inițial, produsul părea că nu face nimic, însă acum, după ce am incercat câteva produse de salare a tenului, acesta de la Roche este cel mai ok cu tenul, in ciuda faptului că îl mai usucă puțin.De fapt asta e ideea, cu cât ai tenul gras, cu atât trebuie sa ai puțin tenul uscat, pentru daca nu l-ai avea, produsul nu și-ar face efectul.
La dermatolog ai fost? Ce-a zis?

| LaviniuA a răspuns:

Avene Hydrance sau Tolerance. Sa nu scrie Riche pe ea.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Alege o crema pe care scrie ca e pe baza de apa și doar pentru ten gras/mixt. Dacă scrie ca e pentru toate tipurile de ten nu e buna deoarece conține ulei.