| scumpik a întrebat:

As avea si eu o intrebare in legatura cu ceara de zahar facuta in casa.Metoda aceasta de epilare mi s-a parut interesanta si am incercat si eu .Insa...nu mi-a iesit compozitia; am incercat de doua ori.doua retete diferite.Prima data mi-a iesit de o culoare mai inchisa ca mierea dar foarte moale nu se tinea in mana.A doua oara mi-a iesit tare de culoarea mierii, dar se lipea ingrozitor, deci nu am putut-o folosi caci cand incercat sa o modelez sa o aplic se lipea.Nu stiu ce sa mai fac.Am mare nevoie de reteta cuiva care a incercat sa o faca inclusiv timpul exact care i-a luat sa o prepare.Nu ma pot epila cu ceara normala si nici cu crema depilatoare deoarece am anumite pete si daca fol aceste metode fac bube.Este vorba despre o boala.Astept raspunsurile voastre a celor care au incercat si pot sa-mi spuna o reteta care sa-mi iese.Multumesc

4 răspunsuri:
| Maria_7883 a răspuns:

Buna!
Si eu m-am epilat cu ceara din zahar.In sa atunci cand o prepari secretul este sa adaugi lamaine sau sare de lamaie (o lingurita). Foloseste retetele pe care le ai si adauga si ce ti-am zis eu.
Succes!

| scumpik explică:

Uitasem :Fundita:X raspunsului care ma va ajuta

| micurutza2005 a răspuns:

Daca e vorba despre o boala ar trebui sa nu te iei dupa toate metodele periculoase de epilare pentru ca poti sa te infectezi epilandu-te cu tot felul de metode sau sa te arzi ar fi mai bine sa te consulti cu un dermatolog cum sa faci sau cu epilatorul.

| Iuliaaaaa a răspuns:

Si eu am facut din zahar, zeama de lamie si apa si mi s-a intarit prea tare si pot folosi "ceara" doar pentru a sparge capul cuiva straight face