| Eudosec_Vasile_1990 a întrebat:

As vrea sa imi albesc putin pielea, o am cam inchisa... Stiti cateva modalitati de a albi? Nu as vrea sa folosesc creme sau lotiuni, albitori artificiali. Stiti niste "trucuri" naturale?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce o sa reusesti, folosind "trucuri" naturale, e sa iti fotosensibilizezi pielea si sa ti-o iriti. Conceptia asta cum ca ce e natural e mai bun este gresita, o buna parte din iritanti vin din natura.

Lamaia este extrem de laudata pentru proprietatile de albire, asta o sa gasesti pe toate site-urile, dar nimeni nu spune cat de nociva e. Lamaia are un pH intre 2 si 3 ( extrem de acid si daunator pentru ten ), este fototoxica, contine o groaza de iritanti si un compus care creste puterea de penetrare a celorlalte ingrediente iritante.

Exista tot felul de creme care inhiba productia de melanina si ajuta la luminozitatea pielii, dar sa investesti bani in asa ceva este o prostie, plus ca iti hranesti singur acest capriciu si nu o sa fii multumit de tine. Accepta-te asa cum esti, foloseste spf 50 ( cu 30 de minute inainte sa te expui la soare; reaplicat o data la 2-3 ore ) ca sa nu mai ti se inchida pielea la culoare si fereste-te cat poti de soare.

| DeathOfDreams a răspuns:

Damn. eu am tenul atât de alb, care e într-un contrast atât de puternic cu părul meu negru încât sunt mereu palidă.

Nu cred că există vreun truc natural care să aibă rezultate miraculoase, dar dacă dai un search pe google, găsești ceva,, creme naturale'' pe care ai putea să le încerci.

Dar dacă nu, just accept it. Mi-aș dori să am un ten mai închis.

| deadhoe a răspuns:

Injectii intravenoase cu glutathione