| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa incep un stil de viata mai sanatos ca sa slabesc si m-am gandit sa fac acest orar;
Dimineata : ceai de zmeura, o felie de paine cu zacusca, o omleta sau un ou fiert.
Pranz : cartofi prajitii fara prea mult ulei cu salata si un ceai.
Cina : supa cu smantana sau pe o paine se pune rosie si se pune la cuptor ( e ceva de pe vremuri ).
Iar daca sunt la scoala o sa mananc un covrig mic sau un sendwich cu branza si parizer, eu cred ca daca sunt la scoala acolo alerg mai mult si trebuie sa consum si ceva de genul sendwich. Iar in timpul acela pot sa mananc si o banana, mere sau portocale, chiar as putea sa-mi fac salata de fructe. As vrea sa-mi spuneti daca e bine asa si nu prea voi manca paine, voi consuma multa apa, si as mai vrea sa-mi ziceti ce exercitii fizice sa fac in afara de alergat, inotat. ceva sa arda calorii multe, ce sa fac ca sa ard calorii, intelegeti voi la ce ma refer.

Multumesc!

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| tuGatita a răspuns:

Deci, omleta, cartofii prajiti, parizerul, bananele nu au ce cauta. De ce nu, mai bine, dimineata o salata de sezon cu un ou fiert (ceapa, ridichi, salata verde) si ceaiul de zmeura. sau: 2-3 felii de paine integrala cu margarina+1-2 mere. la amiaza:ciorba/supa facuta acasa, ori salata cu carne de pui fiarta/ pe grill/ la cuptor. si cina: bors, supa, ciorba, piure de cartofi, carne NU PRAJITA +un fruct. iar la scoala poti manca un covrig, nu e mare lucru, dar nu parizer. sendwich merge dar cu carne de pui facuta pe grill+cascaval o feliuta subtire. si daca ti-e foame, merele sunt cele mai bune..nu ingrasa!

| blablablaa a răspuns:

Cu cartofi prajiti, parizer, omlete si zacusca sigur slabesti.

| LeMousiqe a răspuns:

Buna!
Mananca multe salate si de fructe si de legume.
O zi buna!

| pLeX a răspuns:

De dimineata merge putin mai mult...tai feliile mai subtiri si manaci 3-4...

la pranz ar fi genial sa reusesti sa mananci bine - 2feluri de baza si un desert.

cina- merg foarte bine salatele... si rosia pe paine la cuptor nu e de pe vremuri, e o reteta frantuzeasca( ungi painea cu usturoi, pui putina branza rasa, rosie, verdeata si o ti la cuptiop pana se rumeneste putin.

| Music4life a răspuns:

Incearca sa mananci putin si des, evita painea si prajelile. In loc de cartofi prjiti la pranz mananca o ciorba de legume, la scoala ia-ti un mar, doua, trei dar evita painea cat poti. Incearca regim pe tarate daca-ti plac, poti manca dimineata in loc de omleta un iaurt cu cereale ( fitness de preferat ).
Sper ca ti-am fost de ajutor, Bafta!

| dianalalala a răspuns:

Nu o sa slabesti asa ...prajeli si alimente prea mult procesate. Uite ce iti recomand cum fac eu. dimineata : un mar / banana / kiwi si o cana la lapte. putin mai traziu o cana de ceai verde ( e foarte bun te ajuta sa slabesti si e doar 4 lei la plafar). la pranz : ciorba fara paine, felul doi ce vrei tu dar nu parjeala sau lucruri de genul asta. apa multe 2 l. pe la 3 manaca un fruct orice vrei tu iar la 5 o salata cu ceapa verde ridicgi etc in car poti pune si putina carne de pui fiarta sau branza de vaci. sper ca te-am ajutat :*

| CkEuforia a răspuns:

Si eu mi-am inceput un stil de viata mai sanatos, am dat jos 7 kg intr-o luna. Eu iti recomand painea prajita integrala sau cu seminte, iar la gustari poti lua o mana de nuci/migdale/alune neprajite. Si cum e primavara mai multe legume si fructe si minim 2 litri de apa pe zi daca reusesti.
Iti recomand ca exercitii metoda Tabata(uite un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=AimPOSXe7n4) Metoda Tabata consta intr-o serie de exercitii facute in 4 minute la o intensitate foarte mare( faci 20 de secunde exercitii apoi 10 secunde pauza. si tot asa pana faci 8 serii)
Iti urez bafta in slabit si sper ca te-am ajutat
Cateva idei de retete ar fi: salata de ton cu avocado(e foarte buna si satioasa), piept de pui la cuptor cu ciuperci, salata greceasca/Caesar etc.

| Deeyutzyka a răspuns:

Ca sa slabesti nu trebuie sa mai mananci dupa ora 18:00 plus ca trebuie sa eviti toate panificatiile (paine, paste etc) si mai ales si dulciurile Bafta!

| FuckYouCopidon a răspuns:

E foarte ok programul stabilit de tine. Incearca si sa mergi cu bicicleta sau cu rolele. Practica si un sport de echipa (volei, baschet, etc.). daca ai pofta de ceva dulce, mananca ciocolata amaruie cu minim 70% cacao.
Sper ca te-am ajutatwinking