| LULUTZAwhitYOU a întrebat:

Asta e o intrebare adresata mai mult fetelor si as vrea sa imi raspunda brigaela(sunt sigura ca ea stie). Cum le cresc fetelor sanii? Sunt curioasa cum ce au ele inauntru ca sa creasca. Funda celui care imi explica.

Răspuns Câştigător
| insanityana a răspuns:

La femei, sanii au in partea centrala mamelonul, la randul lui inconjurat de o zona pigmentala, areola. pielea areolei, foarte fina, este usor deformata de orificiile glandelor sebacee, glandelor sudoaripare si ale foliculilor pilosi. Glanda mamara este constituita din circa 20 de lobi glanduari plonjati in tesutul grasos. canale execretoare ale acestor lobi glandulari plonjati in tesutul grasos. canalele excretoare ale acestor lobi, denumite canale galactofore, se deschid pe mameleon. dezvoltarea sanilor_este primul semn al pubertatii feminine. glanda mamara reactioneaza la variatiile hormonale din cursul ciclului menstrual si creste in volum in perioada premenstruala sub efectul estrogenilor. la menopauza, productia ovariana de estrogeni se prabuseste, ceea ce antreneaza o miscare a volumului sanilor. principala functie biologica a sanilor este producerea de lapte. in timpul sarcinii, estrogenii secretati de ovar si progesteronul secretat de corpul galben, apoi de placenta, provoaca dezvoltarea glandelor mamare, precum si largirea mameloanelor. chiar imediat dupa nastere, sanii produc un lichid apos, numit colostru. acesta face loc laptelui matern, dupa circa trei zile, sub influienta hormonului numit prolactina. in afara functiei sale de hranire a sugarului, sanul feminin joaca un rol estetic si sexual. erectia mamelonului este prima manifestare a excitatiei sexuale urmata de o turgescenta a areolei, apoi de o umflare a intregii glande mamare. Mamelonul=sfarcul. are forma cilindrica sau conica, poate avea dimensiuni variate. contine fibre musculare extrem de sensibile. reactioneaza mai ales la frig si stimulare sexuala. Areola= petecul de piele roz sau bruna care inconjoara mamelonul. aceasta parte a sanului contine foliculi pilosi, glande sudoaripare si glandele sebacee. Tesutul conjuctiv= tesutul care sustine sanul si este ancorat la peretele toracic prin tesut conjuctiv cu fibre de colagen. Muschiul pectoral= muschiul care acopera peretele toracic in spatele glandei mamare. Ductele galactofore= canale prin care se evacueaza laptele produs de lobulii glandei mamare. Grasimea= determina dimensiunea si forma sanului, acestea fiind in functie de cantiatea de grasime care inveleste glanda intr o pernita protectoare.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bei apa si mananci conservantii!laughing