| alicepika a întrebat:

ce imi recomanati pentru punctele negre? as dori ceva care sa fie buna dar sa nu imi usuce tenul happy

Răspuns Câştigător
| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Bunawinking
1.Baile de aburi sunt excelente pentru ten, intrucat deschid porii si ii curata in profunzime de toate impuritatile, celulele moarte si sebumul. Dupa o baie de aburi de 15 minute, punctele negre vor fi mai usor de extras, porii se vor inchide, iar pielea va fi mai supla si mai catifelata.

2.Benzile pentru indepartarea punctelor negre sunt o solutie excelenta. Dar ce te faci daca ai nevoie de ele urgent si nu le ai la indemana? Foarte simplu, iti faci singura benzi pentru indepartarea punctelor negre. Este un tratament natural de pe vremea bunicii, dar functioneaza excelent si in prezent. Ai nevoie de:

- 1 lingura de faina
- 1 lingurita de apa calduta
- 1/2 lingurita miere

Amesteca ingredientele si mai adauga apa daca este nevoie. Acest amestec ar trebui sa fie lipicios. Ia un post-it patrat si taie-l in 3 fasii. Aplica "lipiciul" pe o parte a fasiei, apoi lipeste banda pentru indepartarea punctelor negre pe zona cu probleme. Dupa 10 minute, "lipiciul" ar trebui sa fie uscat. Este momentul sa indepartezi banda si gata, adio puncte negre.

3.Super simplu de preparat, mascuta pe care ti-o propunem va exfolia delicat pielea, va indeparta orice urma de sebum si piele moarta care acopera porii si va contribui la regenerarea celulelor. Ai nevoie de:

- 2 lingurite de miere
- 1/2 lingurita de scortisoara
- 1/2 lingurita vitamina E uleioasa

Lasa masca sa actioneze 10 minute. Punctele negre nu au nicio sansa sa supravietuiasca.

4.Bicarbonatul de sodiu este un ingredient-minune. Este ieftin si foarte eficient atat pentru tratarea acneei, cat si pentru indepartarea punctelor negre. Ai nevoie doar de 1 lingura de bicarbonat si cateva picaturi de apa, atat cat sa obtii o pasta groasa. Aplic-o in zonele cu puncte negre si dupa 10 minute clateste fata.

5.Pentru acest tratament natural impotriva punctelor negre ai nevoie de fulgi de ovaz maruntiti, putin iaurt, cateva picaturi de ulei de masline si 1 lingurita de suc de lamaie. Dupa 10 minute, indeparteaza masca si bucura-te de un ten fara puncte negre.

Bafta happy
fundita?

3 răspunsuri:
| thalyslly a răspuns:

Masca de argila si este de la loreal si la garnier o solutie pentru spalat pe fata care are o perie de fata moale din cauciuc care scoate punctele negre.
o gasesti la toate supermarketurile

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre toate rutinele de ingrijire a tenului, ca sa nu mai ai cosuri

http://mariabeautytips.wordpress.com/2013/10/27/129/

| BrownEyes01 a răspuns:

Cel mai indicat ar fi sa ceri o trimitere de la medicul de familie pentru dermatolog, chiar daca nu ai probleme grave... lotiuniile astringente sunt impotriva punctelor negre, dar in principiu, trebuie sa tii cont de tipul tenului tau, din intrebarea ta sa inteleg ca ai tenul uscat? trebuie hidratat astfel incat lotiunile astringente sa nu ti-l usuce si ai putea sa te folosesti si de ceaiul de musetel, fie te clatesti pe fata dimineata si seara cu el, fie ca si baie de aburi.