| Daliaedena a întrebat:

Bună, ce pasi folositi pentru demachierea si ingrijirea tenului cu mici probleme? Eu am un ten gras...dar incerc sa il tin sub control, totusi niste sfaturi noi mi-ar fi de folos.

5 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Si tenul meu tot gras este si cu tendinta acneica. Eu personal, folosesc demachiant+tonic, crema hidratanta, cateodata mai folosesc si apa micelara.
Si cand nu am timp, folosesc sprai cu apa termala. Imi da aceeasi senzatie de prospetime.

| SHINeeTaemin a răspuns:

Iti recomand Bioderma Sebium H2O este foarte buna.
http://www.bioderma.com.ro/produsele/sebium/h2o

| RorySan a răspuns:

Scuze ca nu ma pricep asa bine.
Dar voiam sa te ajut macar un pic.
Eu nu ma machiez desigur ca nu am de unde sa stiu.

Dar am cautat un site unde poate chiar te ajuta
http://www.andreearaicu.ro/......pul-de-ten

Bafta!
Scuze daca nu te-am ajutat prea mult!

| Blackrose4 a răspuns:

Bună!
Şi eu am tenul mixt şi gras şi pentru demachiere folosesc apa micelară, exfoliant şi eventual un toner. Nu folosesc lapte demachiant, mai lejeră este apa micelară sau demachiantul bifazic.
Îți recomand să îți cumperi şi o cremă pe care să o foloseşti după procesul de demachiere (o cremă dedicată tenului gras).

| Larissa04 a răspuns:

Hei, rutina mea zilnica de exemplu este : demachierea cu apa micelara (din punctul meu de vedere apa micelara este mai buna decat cremele pentru demachiere, curata mai bine si mai rapid ), apoi exfolierea, pentru tenul gras cel mai eficient este acidul salicilic BHA, produsul se aplica pe fata complet uscata, masezi bine si te speli, sau spre exemplu poti folosi un aparat pentru exfoliere eu folosesc acesta de la Braun face http://us.braun.com/......ing-brush.
Apoi urmeaza hidratarea, cu o crema potrivita tenului tau sau si mai bun sunt serurile, intra mai bine in piele si mai repede. Poti face de cate ori vrei o masca cu argila, este foarte benefica, pe mine ma ajuta mult. Sau ce iti mai pot recomanda sunt scruburile, si acestea ajuta mult, poti face ori cu zahar si ulei de cocos, sau jojoba..sau in loc de zahar, cafea. Sper ca ti-am fost de folos:)