| anonim_4396 a întrebat:

Cum ar trebui sa ma machez vara, seara, cand ies in oras cu prietenii? De obicei folosesc doar rimel si un gloss de buze de culoarea pielii sau rozalui, nu folosesc fond de ten(nu am imperfectiuni). Avand parul blond inchis, tenul deschis la culoare si ochii albastrii, care credeti ca ar fi make-up-ul perfect pentru o astfel de seara? Funditawinking

Răspuns Câştigător
| Crs a răspuns:

Vara nu trebuie sa iti pui tone de machiaj pe tine ca risti sa "curga" de la caldura.
Daca ai spus ca nu ai imperfectiuni atunci nu cred ca ai de ce sa folosesti fond de ten, dar foloseste in schimb o crema cu protectie solara. Sa stii ca fondul de ten nu doar ca acopera imperfectiunile dar si protejeaza tenul de razele solare ( asta in cazul in care fondul de ten este cu protectie solara).
Poti folosi un pic de blush pentru a da culoare tenului - pentru ca ai spus ca ai tenul deschis la culoare.
Pentru ochi - foloseste un primer (ajuta mai bine la fixarea machiajului si nu se intinde dupa aceea fardul)
- o optiune ar fi sa dai un contur cu tus si dupa aceea sa te dai cu mai mult rimel pe pleoapele de sus. http://www.divahair.ro/......4_diva.jpg
http://www.mayra.ro/assets/images/thumb_articol/FS6/aguilera_thumb.jpg

si sa folosesti un luciu rozaliu.
Acesta este un look mai simplu de facut si mai rapid.

Daca vrei ceva mai sofisticat poti incerca un smokey eyes
http://www.totuldesprenunti.ro/images/articole/makeup.jpg si buze nude si un pic de blush.

9 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Eu cred ca un roz deschis ti-ar sta binebig grin Rimel, creion de ochiwinkingGloss de buze si gatabig grin
Nu folosi prea mult machiaj.Iti sta bine putin mai naturalabig grin

| Ecaterina a răspuns:

Opteaza pentru rujuri in nuante de fuchsia, corai sau rosu. Ca si contrapunct, subliniaza-ti conturul ochilor cu ajutorul genelor false. Reteta e simpla – pentru machiajul ochilor foloseste farduri in nuante de bej, pentru pometi un blush corai, iar pentru buze o tenta nude de roz. La acest tip de machiaj, opteaza pentru o coafura lejera, de vara.alege un fond de ten care sa ti se potriveasca. Asadar, fii atenta la nuanta si ai grija ca aceasta sa fie apropiata de cea a pielii tale. Apoi, pentru ca afara este deja cald, opteaza pentru texturi usoare, pe baza de apa, care sa nu incarce tenul

Nu te feri de fondul de ten pentru ca este o bariera importanta de protectie impotriva prafului si elementelor nocive din atmosfera care atenteaza la frumusetea pielii tale.

Cat despre cearcane, scapa de ele cu orice pret pentru ca iti vor intuneca privirea.

| missouri a răspuns:

Gloss-ul e bine.Mai bine ai folosi un roz mai deschis asa.mai pal. Sa fie si o pata de culoare.Si seara, ai putea sa te dai cu rimel si putin creion de ochi, doar in partea de sus, nu si jos.Iti recomand creionul de ochi lichid.Este mai usor de folosit si contureaza mai bine.

Sper ca te-am ajutat! :*

~ Missouri.

| Aura a răspuns:

Http://femina.rol.ro/......bastri.htm

Uite aici cateva idei :-*

| *.*.*.Punky love .*.*.* a răspuns:

Eu ma machez in stilul "California Sunset", arata fff bine si ma face sa ma simt importanta... Poti sa te inspirii de pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=D6qvc9nW78Q

Fundita, te roooog!

| Dăă a răspuns:

Pai depinde in ce te imbraci eu ti-as da un exemplu: avand parul blond ce-l mai bine ar fi sa te machezi cu un albastru si sa iti conturezi ochii o sa iti scoata in evidenta ochii si buzele un roz deschis stiu ca nu o sa iti placa combinatia mea crying

| scumpik010 a răspuns:

Eu as spune sa folosesti fond de ten chiar daca nu ai inperfectiuni(nici eu nu am)dar folosesc pentru ca imi da un aspect mai frumi

| danco a răspuns:

Poti sa te machesti mai bine.

| costy_7995 a răspuns:

Buna imi dai id tau de mess? sau ia-l tu pe al meu :::: costyorga