| dirtyraccoon a întrebat:

Cum pot scapa de punctele negre?

2 răspunsuri:
| GoldenZenith a răspuns:

Masca neagra
-un pliculet gelatina (15 g)
-4 linguri de lapte
- 2 cărbuni d aia mici și rotunzi pentru aprins lumânări/tămâie etc.

Pisezi cărbunii, pui gelatina, apoi laptele (sa fie puțin călduț), amesteci, aplici pe fata, aștepți să se usuce și începi apoi sa dezlipești încet. O sa te doara puțin, dar are efect. Scapi și de parul facial cu ocazia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa folosesti albus de ou si servetele pentru extragerea punctelor negre. Bati albusul bine, il intinzi pe zonele cu probleme, aplici un servetel subtire, mai adaugi un strat de albus si astepti pana se usuca complet.

Poti sa incerci si masca cu gelatina pudra. Pui o lingura de lapte si o lingura de gelatina intr-un bol pe care-l bagi la microunde pentru 10 secunde. E posibil ca masca cu gelatin sa fie mult mai dura.

Plasturii pentru extragerea punctelor negre sunt foarte eficienti daca punctele tale negre sunt destul de mari. :
http://dragonfly-accessories.blogspot.ro/......funda.html

* Ca reguli generale ca sa previ punctele negre : evita produsele iritante si care usuca tenul pentru ca tenul prin uscare excesiva intelege ca trebuie sa mareasca productia de sebum, evita produsele mult prea emoliente ( crema emolienta, texture grase, unguente ), nu folosi sapun sau demachiante emoliente, daca ai tenul gras sau mixt foloseste argila verde sau albastra ( argila este un bun absorbant ) si incearca sa te indrepti spre exfoliere chimica cu BHA daca nu esti alergica la aspirina. Evita mancarurile grase sau care au fost preparate cu mult ulei.

Scrub-urile/exfolierea mecanica nu este eficienta in tratarea punctelor negre pentru ca ea indeparteaza doar "capul" oxidat al punctului negru ( acesta oxideaza la loc in cateva zile ) si sebumul tot in pori ramane.
Poti sa mergi si la salon ca sa-ti extraga punctele negre si dupa sa menti rezultatul folosind un exfoliant chimic, exfoliantul chimic o sa-si faca mai repede treaba daca punctele negre sunt extrase. El lucreaza oricum chiar daca nu le extragi, dar timpul in care-si arata efectul benefic este mult mai mare.

Acidul salicilic este un exfoliant care patrunde in pori si curata sebumul din ei, astfel nu se mai produc la fel de multe puncte negre, albe si cosuri pe ten.
Eu folosesc exfolianti chimici de aproape 2 si nu mai am probleme cu punctele negre.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10055229

http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html