| ayanna_9725 a întrebat:

Buna big hug am o problema. pana acum m`am epilat cu crema si cu lama subrat. Azi m`am facut putin cu epilatorul si m`a durut foarte tare si imi curgea sange. ce pot face sa nu se mai intample asta? help :-s big hug Dau fundita :*

Răspuns Câştigător
| klaudia_4431 a răspuns:

Binenteles ca s-a intamplat asta pentru ca ai folosit bigul prima data. Odata ce te faci cu bigul radacina firului devine mai rezistenta si doare mult mai tare daca o epilezi... daca preferi sa te epilezi renunta definitiv la big si invers.Ia-ti o crema cu extract de galbenele de la plafar iti calmeaza pielea iritatahappy

3 răspunsuri:
| karlikuicsddd a răspuns:

Buna. Probabil in momentul in care ai pus aparatul pe piele, pielea nu era intinsa, ceea ce inseamna ca aparatul ti-a agatat pielea si a dat sangele. Inainte sa te epilezi cu aparatul la subrat fii sigura ca pielea este intinsa, si ca sa nu doara chiar asa de tare si sa alunece aparatul pe piele, poti sa folosesti o crema hidratanta pentru corp happy. Succes!

| Roxy89 a răspuns:

Crema nu se foloseste niciodata dupa epilat! @MaryAnne dai sfaturi gresite. Pt dupa epilat sunt geluri speciale care calmeaza pielea si inchide porii. Dupa ce parul e smuls porii raman deschisi, iar crema aplicata intra in pori si risti sa te infectezi sau sa-ti iasa o gramada de cosuri. Cea mai buna metoda, daca ai ceva timp la dispozitie, faci o baie buna sa se inmoaie pielea, te dai cu crema si dupa ce s-a absorbit de tot te epilezi. Daca pielea e uscata parul se smulge mai greu sau chiar se rupe, iti spun din proprie experienta. Dar ai grija sa nu folosesti o grema foarte grasa pentru ca altfel epilatorul "scapa" firele de par, acestea fiind unse aluneca. Sper ca ti-am fost de ajutor

| MaryAnne a răspuns:

salut ayanna

Ti-a curs sange dupa ce te-ai epilat deoarece pana acum foloseai bigul, si la big radacina se intareste, iar daca vrei de acum incolo sa folosesti epilatorul, inainte fa o baie relaxanta, dar nu te da cu vreo crema inainte ci dupa. Iar daca vei folosi vei avea mai multe beneficii

1. Radacina nu va ma fi asa de tare si te va mai durea in timp.
2. Parul devine moale si la fel si piele.
3. Parul nu va mai creste asa de repede.