| dodorina a întrebat:

Hey! Am o intrebare, pana acum m-am epilat la subrat numai cu aparatul de ras gen Big iar acum as dori sa ma duc la salon si sa ma epilez cu ceara.Credeti ca risc sa ma irit? Am incercat cu epilatorul dar m-am iritat, mi-a curs sange. ce sa faC? sa ma epilez sau nu? firele de par mi se par mai groase decat pe maini, dar pe maini m-am facut cu crema! Merci!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| tyana a răspuns:

Daca vei mai folosi aparatul de ras, inainte de a te rade sa te dai cu balsam de par (in loc de sapun sau crema de ras, depinde ce folosesti). Pielea ramane catifelata si nu apare nici-un fel de iritatie.
Crema de la Nivea, de dupa barbierit ajuta mult pielea iritata. Spirtul dezinfecteaza dar amplifica iritatia uneori.

| RainDrop a răspuns:

Aaaa, din cate tiu de la toate reclamele de epilat, cea mai buna e cu ceara, dar, eficienta are si durere!

| rebb a răspuns:

Epilatul cu ceara este cunoscut ca fiind cel mai bun.La salon, dupa epilare, te da cu un gel /lichid ca sa nu te iriti. Pielea ta o sa se obisnuiasca in timp si cu ceara...Eu zic sa te duci la un salon happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand te'ai facut cu epilatorul te'ai iritat ca nu ti'ai dat cu alcol gen : spirt + pudra de talchappy. M-am facut si cu ceara si nu m-am iritatwinking este bine sa te consulti si cu altcinevahappy

| alinaplus a răspuns:

Draga mea nu mai face cu epilatorul de aceea te iriti
stiu cum e crede-ma si eu faceam asa dar pielea e atat de delicata acolo, incearca cu un aparat de tuns la minim daca nu mergi cu lama ca doar nu ne epilam in fiecare zi.

| sinziana_2247 a răspuns:

Eu prefer la salon cu ceara rece(unica), te doare poti sa te si iriti cam urat primele dati dar in timp parul se rareste iar iritarea nu o sa mai apara plus ca este mult mai comod pentru ca nu creste asa repede.Deci iti recomand sa te duci la salon!