| SSis a întrebat:

Bunabig grin doresc sa stiu si eu ce pot lua sau face sa nu mai am parul gras uleios... ps : sunt baiat imi puteti recomanda ceva?happy de spalat pe cap ma spal din 5 in 5 zilebig grin

7 răspunsuri:
| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Iti spun din proprie experienta am incercat aproape toate sampoanele care se gasesc in comert, altcineva mi-a spus sa ma clatesc cu otet indoit cu apa la clatire sau cu zeama de lamaie, sincer a functionat pe moment plus ca am parul gras si matreata, dar am cautat pe net si am gasitPărul gras are un aspect neplăcut, îmbâcsit şi lipsit de strălucire chiar şi la câteva ore de la spălare. Dacă ai părul gras, în mod sigur te vei confrunta şi cu problema lipsei de volum. În ciuda spălărilor frecvente şi a încercărilor tale permanente de a elimina aspectul neplăcut al părului gras, totul pare în zadar! Cu toate acestea, nu trebuie să-ţi pierzi speranţa, urmează următoarele sfaturi şi, cu siguranţă, vei găsi soluţia cea mai potrivită pentru a face ca părul tău să aibă un aspect sănătos şi strălucitorFoarte multe persoane care se confruntă cu problema părului gras, obişnuiesc să îşi spele părul foarte des, considerând că aceasta este cea mai bună soluţie. Specialiştii sunt, însă, de altă părere. Aceştia avertizează că spălatul frecvent al părului gras contribuie la sporirea glandelor sebacee, părul devenind mult mai gras în urma spălatului excesiv. Este indicat ca părul gras să fie spălat de două ori pe săptămână, folosindu-se un şampon blând, cu un pH echilibrat. La fel de important este să aplici balsamul doar la vârfuri, şi nu la rădăcina părului. Totodată, încearcă să nu foloseşti produse de curăţare care au în compoziţie silicon, uleiuri sau lanolină, deoarece aceste substanţe pot determina glandele sebacee să producă şi mai multă secreţie grasă. La fel de important este să eviţi să îţi treci mâinile prin păr!
De foarte multe ori, părul se îngraşă din cauza unor probleme de ordin hormonal, sau a unui regim alimentar necorespunzător. Dieta are un rol extrem de important în ceea ce priveşte sănătatea şi frumuseţea părului tău. Din acest motiv, dacă ai un păr gras, renunţă la alimentele bogate în grăsimi şi amidon. Încearcă să introduci în alimentaţia ta zilnică cât mai multe lichide, legume şi fructe proaspete. Aşa cum am spus, în unele cazuri, cauza îngrăşării părului poate fi o dereglare hormonală. Acest aspect îl poate stabili medicul endocrinolog care, cu siguranţă, îţi va da şi alte sfaturi cu privire la îngrijirea părului gras. iata citeva masti naturale pentru par gras; Masca din lamaie, ou si miere
Amesteca zeama de la o lamaie cu o lingurita de miere, un galbenus de ou si doua lingurite de apa. Aplica masca dupa ce ai spalat parul cu sampon si lasa-o pe par cel putin 15 minute. Masca este recomandata pentru parul gras si nu mai este nevoie de alta masca sau de balsam dupa clatire.
Masca din lapte si ou
Ideala atat pentru parul normal cat si pentru cel uscat sau gras, masca se face foarte usor dintr-o jumtate de cescuta (de cafea) de lapte si un galbenus de ou. Cele doua se amesteca si compozitia de aplica pe parul umed, inainte de samponare. Se lasa 10 minute si apoi se spala parul cu sampon.
Pentru parul gras si foarte gras, masca se aplica mai mult pe lungimea firului de par si mai putin la radacina.
Masca cu miere si smantana
o banana coapta
doua linguri de iaurt
doua linguri de ulei din germeni de grau
1/4 lingurita de lecitina
1/8 lingurita de miere de albine
2 lingurite de lapte condensat
2-4 picaturi de ulei esential ylang-ylang
Masca se aplica pe parul proaspat spalat, lasandu-se sa actioneze timp de o ora, dupa care se clateste bine. Se repeta o data pe saptamana.
Masca cu miere si ulei de masline
Folosita pentru tratarea caderii parului.
o jumatate de ceasca de ulei de masline cald
o lingura de miere
o lingurita de scortisoara
Se lasa 15 minute, dupa care se clateste

sper sa iti fie de folos aceste masti preparate acasa si parerea mea sint mai bune ca cele din comert.

| (¯`·._)(rojin_roj) (¯`·._) a răspuns:

Unde ti-am dat eu un raspuns ai pentru par gras citeste tot.si eu am un ten gras si par gras.

| Ancutsa a răspuns:

Uite asta poate te ajuta :

Apa de clatit cu suc de lamaie: stoarceti doua lamai in apa distilata (doua cani mari de ceai), apoi varsati-o intr-o sticla goala de sampon. Spalati-va pe cap in mod normal, clatiti-va cu apa curata, zvantati-va parul intr-un prosop, apoi aplicati apa cu lamaie pe pielea capului, la radacina parului. Lasati sa actioneze 5 minute, apoi clatiti-va abundent, cu apa calduta.

O seara frumoasa! :*

| procust a răspuns:

Spala te mai des pe cap, ca din 2 in 2 zile si nu ar mai trebui sa ai probleme si ia ti un sampon pentru par gras, evita fumul de tigara, mirosul de mancare, praful deoarece iti imbacsesc parul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Magazin produse cosmetice http://www.atshopping.ro/

| twink a răspuns:

Iti recomand sa te speli mai des si sa folosesti sampon pentru par gras

| SSis explică:

Am uitat sa specific ca am si tenul grashappy...