| bogdannel21 a întrebat:

Salut TPU,de ceva timp am o problema cu parul, dupa ce ma spal pe cap trec 2-3 zile, cateodata si a 2-a zi si observ ca parul incepe sa fie foarte uleios, gras si incepe sa apara si matreata.Eu ma spal pe cap cu un sampon cumparat din farmacie Gerovital Plant antimatreata, ce sampon sau ce tratament imi puteti recomanda.

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Eu am scăpat de mătreață și de părul gras cu ajutorul șamponului Clear Antimătreață(bărbătesc pentru că este mai puternic decât cel femeiesc pe care l-am folosit după ce mi s-a mai remediat problema)Te sfătuiesc să-l folosești și după 1-2 săptămâni vei observa efectele.Eu,am folosit o grămadă de șampoane și dintre toate Clear a fost singurul de folos.(Apropo, am folosit și Gerovital și m-a dezamăgit)
Folosești balsam? Am primit sfatul să nu aplic balsamul pe rădăcină (a părului) pentru că face firul mai gras.

Baftă! happy

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Cred ca ai dermatita seboreica. Cumpara un sampon special, e vreo 70 de lei, dar merita...

| Zedge a răspuns:

Asa au unele persoane inclusiv eu o problema ca scalpul secreta un ulei si de aceea iti simti parul uleios.
Deci daca vrei sa scapi de par uleios si mai ales matreata in primul rand uita de orice sampon antimatreata de pe piata, niciunul nu au rezultate 100%, ce iti recomand cu mare incredere in schimb este sapunul de casa daca ai de unde sa iti faci rost, ala facut din grasime si soda, spala-te cu sapun de casa pe cap iar in 2-3 luni vei observa ca ai scapat de matreata, crede-ma am incercat pe propria piele si acum nu mai am pic de matreata, ma rog nu am mai avut ca acum sunt ras in cap dar inainte aveam "faina" in cap.
Daca ai de unde sa faci rost de sapun facut chiar de cineva acasa e mai bun decat cel din comert, pentru ca cel facut acasa e natural daca incerci cu cel din comert nu iti garantez nimic.
Succes, speri sa scapi de problema pentru ca si eu am avut si stiu ca e neplacut.

| Lordofthanks346 a răspuns:

Pai uite foloste wash go pentru antimatreata este foarte bun si da si volum, si mai foloseste si sampon de urzica e mai natural. happy funda?