| Ghiorghiță_Alexandra_Gabriela_1998 a întrebat:

de curand m am vopsit un saten inchis, aproape spre brunet, dar am realizat ca nu mi place. As vrea sa ajung din nou la culoarea mea, aceasta fiind un saten spre blond. Mentionez faptul ca nu vreau sa mi decolorez sau decapez parul.

Răspuns Câştigător
| dianabaumli a răspuns:

Exista o soluție pe care am folosit-o de nenumărate ori, una pe care am găsit-o pe Youtube și pentru care nu trebuie să folosești soluții pe bază de chimicale. Te sfătuiesc să încerci această metodă pe propria răspundere...Rețeta este următoare: cu ajutorul unui ciocanel transformă conținutul unei cutii de Vitamina C clasic în praf. Amestecă praful cu mult mult balsam, până când obții o pastă mai fină. Aplică mixtura pe părul uscat și acoperă părul cu folie. Așteaptă cel puțin 30 de minute, apoi spală-te pe păr. Repetă tratamentul până cînd nu ajungi la nuanța dorită. Eu așa am trecut de la brunet la blond închis apoi la blond arctic.happy La prima încercare părul tău va avea o nuanță interesantă fără luciu, de aceea este indicat să ai la îndemâna vopseaua de păr cu care te vei vopsi pentru a obține nuanța dorită unul mai deschis. Nu-ți fă griji dacă folosești un balsam de calitate, această metodă nu-ți deteriorează părul.eu am părul foarte subțire dar n-am observat nici o schimbare în textură. Sper ca te va ajuta.

3 răspunsuri:
| Aretha a răspuns:

Se va deschide in timp.Am facut o suvita blonda deschis (era incepatoare doamna) si nu mi-a placut.A trebuit sa suport jumatate de an o suvita barbie.Am vopsit-o inapoi cu,,, culoarea mea initiala si cu timpul s-a deschis, dar nu asa tare iar acum arata super!
Concluzie:
Asteapta. Spalarea va face ca vopseaua sa se tot duca si ti se va deschide incetul cu incetul. Daca chiar nu mai suporti vreo 3-6 luni (depinde de vopsea, daca e vopsea henna dureaza mai mult), poti sa te vopsesti mai deschis.Culoarea mea e 7, a ta din poza, pare un 5-6 ^_^

| Ghiorghiță_Alexandra_Gabriela_1998 explică:

Da, este 6, iar acum am 4. Vopseaua este de la garnier. Multumesc

| Ghiorghiță_Alexandra_Gabriela_1998 explică:

Hmmm, mi e putin frică ca imi va deteriora parul. Dar dupa ce observ dupa cateva spalari parul meu s a deschis nu mai este brunet, ci un saten, dar l as vrea tot satenul acela deschis