| georgianadeea a întrebat:

Deci sunt disperata la capitolul fonduri de ten rezistente. Sa va spun povestea mea: am un ten super gras si am descoperit fondul de ten de la revlon colorstay combination/oily skin care m-a multumit oarecum. Dupa ce s-a terminat am zis sa incerc un alt fond de ten si mi-am luat unul de la vichy dermablend 3d correction care a fost o dezamagire totala, desi zicea ca e oil-free si se mai si transfera ca naiba pe orice. Am dat 90 de lei degeaba deoarece dupa nici 3 ore tenul meu luceste groaznic dat fiind cu pudra peste si sub primer. Intrebarea mea ar fi ce fond de ten credeti ca mi-ar merge? Nu conteaza daca e mai scump sau de la ce firma e, doar sa reziste si pe tenul meu mai mult timp.

20 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cumpăra ti un fond de ten de calitate, i ti recomand de la Oriflame Giordani, l ai incercat? Sau fondurile de ten de la Avon? Sănătate multă, ce vârstă ai?

| georgianadeea explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am auzit de gama giordani, dar nu am incercat pana acum...am aproape 18

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru georgianadeea):

O poti incerca, si vezi daca te ajută.

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgianadeea):

Wow! La 18 ani pui fond de ten pe fata?
Ce dumnezeu mai pui la 40?
Nu-ti imaginezi cat iti imbatranesti fata cu fondul de ten!

| Florentina9210 a răspuns:

Asa este daca tu crezi toate minciunile acestea comerciale. Ei ca sa isi vanda produsul ii aduc fel si fel de beneficii. Eu dintotdeauna am folosit BB si am fost multumita. Ai dat 90 de lei pe un fond de ten? My God...

| georgianadeea explică (pentru Florentina9210):

Am si bb cream dar acela chiar nu rezista pe tenul meu...

| Florentina9210 a răspuns (pentru georgianadeea):

Atunci inseamna ca problema este la tine. Mergi la un dermatolog sa iti rcomande el fondul de ten care ti se potriveste.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu am experienta cu tenul gras, insa daca este un fond de ten pe care il vad aparand aproape in toate topurile pentru ten gras este Estee Lauder Double Wear. Stiu ca este cam scumpicel, insa este o investitie.

De asemenea, poti merge la un magazin de cosmetice Sephora sau Douglas si poti ruga o vanzatoare de acolo sa iti dea o mostra pe care sa o poti folosi cateva zile.

| georgianadeea explică (pentru OoBunnyoO):

Serios? Se pot da mostre acasa? Nu stiam

| OoBunnyoO a răspuns (pentru georgianadeea):

In general, da. Din tester iti pune cateva picaturi intr-o cutiuta separata si ti-o da acasa. Eventual ii poti spune vanzatoarei de acolo ca ai investit deja in cateva fonduri de ten si ca asta este destul de scumput si ca nu ai vrea sa il cumperi si sa te trezesti ca nu tine. Insa eu nu am avut probleme cand am cerut mostre la fondul de ten.

| georgianadeea explică (pentru OoBunnyoO):

Ok,mersi frumos!

| OoBunnyoO a răspuns (pentru georgianadeea):

Pentru putin!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DE acord cu ce ai spus despre dermabland.
Problema nu tine atat de mult de fondul de ten, cat tine de ce folosesti ca sa-ti cureti tenul.
Am avut si eu o problema cu tenul gras si am folosit niste geluri care m-au cam uscat de tot(diagnostic gresit, nu aveam acnee atat de urata sa-mi ziCA CA am tenul foarte gras).
Daca vrei sa cauti, sunt cele de la Roche Posay( crema hidratanta, gel de curatare(varianta piele grasa si sensibila) + apa termala).
Totusi, decat sa dai atatia bani pe astea ( te duc undeva la 150 de lei, poate si mai mult ), spala-te dimineata si seara cu ceai de musetel si in timpul zilei cat poti de mult, tine comprese.
Fa asta timp de o saptamana, timp in care nu te dai cu nimic altceva.
N-ai idee cat de bine face ceaiul asta.

| georgianadeea explică (pentru anonim_4396):

Da stiu ca am mai folosit produse de la la roche posay, apa termala, micelara...mersi de sfat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru georgianadeea):

Cu placere.

A propos, a zis cineva mai sus de fond de ten marca Oriflame, Avon.
O parere, din proprie experienta, produsele de acolo au un pret nesimtit de scump pentru calitatea pe care o au. Sa nu mai zic ce de sintetice au cele de la Avon.

| georgianadeea explică (pentru anonim_4396):

Da,de aia nici eu nu m-am bagat sa imi iau de la oriflame sau avon, mai ales fond de ten

| georgianadeea explică (pentru anonim_4396):

Da,din cauza asta nu m-am bagat sa imi iau.

| Deliiiia a răspuns:

Eu folosesc un fond de ten mat de la Miss Sporty. Pretul e ok si e folosit pentru un ten lucios. Peste aplic o pudra de la Rimmel London. Daca tenul iti luceste inseamna ca e un ten de tip gras si ai putea folosi creme in acest sens.

| AlaskaYoung17 a răspuns:

Am auzit doar lucruri bune despre "Born this way" de la Too Faced sau "Double Wear" de la Estee Lauder. Sunt mai scumpe, dar sunt si de buna calitate.

| SandicaGabriela a răspuns:

Buna,

Iti recomand baza de machiaj pentru tenul gras de la flormar impreuna cu fondul de ten de la Avon extra lasting + pudra de finisare magix HD.
Eu am tenul gras si de cand folosesc aceste 3 produse am un ten mat si fara urme de sebum pe fata (minim 8 ore cat stau la munca), refac machiajul daca raman in oras de fel
Click aici pentru comanda https://www.avon.ro/magazin/gabrielasandica