| skriil a întrebat:

Buna din noukiss. M-am gandit sa renunt la ideea suplimentelor nutritive,pentru ca, nu se stie cum reactioneaza organismul,si nu vreau sa patesc ceva, avand in vedere ca am 15 ani. M-am hotarat sa imi organizez un meniu pentru a ma ingrasa( sunt sub ponderala,indicele meu este de 18, 1 ceea ce este foarte putin si nerecomandat pentru inaltimea si varsta mea), un meniu care sa contina zilnic, peste 2500 de calorii,mai bine zis, 3000 de calorii pe zi in combinatie cu miscare. O sa ma ingras sau nu? Ma gandeam si la niste vitamine sau calciu. Vreau sa pun 9 kilograme intr-un mod sanatos.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Învață să mănânci, combină corect alimentele și practică un sport de masă/exerciții fizice zilnice pentru arderea caloriilor.
http://calorii.oneden.com/
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| GutuvanMorgan a răspuns:

Te ingrasi sanatos combinand painea cu cartofi si friptura (la cuptor), sarmale, si mai ales in fiecare zi un carnat si un ou ochi, moale, nu uita lapte de 3, 5 % grasime (daca se poate in loc de apa, bei cand ti-e sete), smantana, ciocolata, mere piure cu zahar(razalite), evita sarea in exces si acriturile ( se poate consuma sfecla rosie fara restrictii), macaroane cu cas/branza, spaghete cu carne.

| alexblack00 a răspuns:

Pai intr-un mod sanatos ai nevoie de mancare sanatoasa care sa nu contia grasimi multe si cu timpu se va pune pe tine incearca sa mananci de 4 5 ori pe zi si daca poti sa faci si putin sport sa iti tonifiezi muschii bafta