| RedLove a întrebat:

E normal sa iti pice foarte multe fire de par pe zi? adica eu am parul foarte lung si imi pica foarte rau, e posibil si de la apa pentru ca acum is in Germania si apa asta e cu calcar. Dar este normal sau trebuie sa imi fac griji?:S

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Si eu cand am fost la lucru in Germania am avut probleme cu caderea parului.Cred ca de la apa.Scrie ca este normal sa iti cada fire de par.Incearca reteta urmatoare:1 ou
coaja de ou plina cu ulei de masline
un sfert de castravete curatat

Amesteca oul, uleiul de masline si castravetele curatat. Intinde amestecul prin par, lasa timp de 10 minute, apoi clateste cu atentie. Pentru rezultate excelente de-a lungul anului, fa acest tratament o data pe luna.

| lunarwolf a răspuns:

Salut.
Căderea părului e perfect normală, naturală și face parte din procesul de regenerare al părului. În mod obișnuit, ne cad aproximativ 50 de fire/zi. Dacă observi că îți cad mai mult de-atât (logic că nu stai să le numeri,dar cred că ai un oarecare simț al aproximației) e o problemă. Du-te la un doctor de-acolo,sigur te ajută ei cu ceva.
Legat de apa cu calcar, m-ai făcut să râd. Orice apă „nepotabilă" (adică cea pe care n-o bei) are un procent mai ridicat sau ne de calcar. laughing Și la noi în România apa e plină de calcar, poți observa după ce speli paharele transparente că rămân niște urme albe - ăla e calcarul.

Baftă și sper să nu fie vreo problemă cu părul tău. Poate ăsta e ritmul lui de regenerare.

| Americana a răspuns:

E normal sa-ti cada de la 90 pana la 100 de fire pe zi. Daca iti cade mai mult, apeleaza la produsele cosmetice aflate pe piata.

| FlorinaRuby a răspuns:

In medie cad 100 de fire de par pe zi.
In orice caz n-ar fi rau sa iti cumperi un sampon de urzica sau ceva special pentru caderea parului, sau poti cauta pe internet retete naturistehappy

| mixx_4759 a răspuns:

Cauta la farmacie NIZORAL-sampon. dupa 3-4 spalari nu o sa-ti mai cada atat de des, iar dupa 2 luni nu o sa mai cada deloc.

sau, ai putea sa mai incerci si lotiune regeneranta cu petroleum si un sampon regenerant.(de la Gerovital plant). in aproximativ o luna nu ar trebui sa mai cada deloc.
sau, poti sa te uiti aici:
http://www.topbeauty.ro/beauty/hair/3-retete-simple-contra-caderii-parului

bafta.

| All3Cs4ndr4 a răspuns:

Nu este normal fiindca ori tie spicuit ori nu-ti prieste samponul ori e din cauza apei de exemplu cand eram in londra si mie imi cadea parul foarte tare dar acum mi-e bine nu mai cade nici un fir

| Kidd_2736 a răspuns:

Este normal sa iti treci mana prin par si sa ai pumnul plin de el pentru ca noua, fetelor, ne cad zilnic aproximativ 10000 de fire de par