| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetele! Cum sa fac suvite cu violet de gentiana? Funda.:*

4 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Inainte de toate pune-ti pe umeri un prosop care nu iti foloseste la nimic (oricum nu iti va mai folosi la nimic dupa ce te vopsesti pentru ca violetul de gentiana pateaza foarte tare si e aproape imposibil de scos de pe tesaturi la spalat). Pune-ti o punga pe cap, leag-o strans, si apoi cu coada unui penson sau cu un pix trage prin punga suvitele pe care vrei sa le colorezi. Pune-ti niste manusi (chirurgicale) ca sa eviti patarea mainilor. Apoi cu o bucata de vata imbibata in violet de gentiana aplica "vopseaua" pe suvite. Lasi sa actioneze o jumatate de ora si apoi te clatesti. De preferat este sa lasi restul parului acoperit cu punga pentru a nu se colora si el. Usuca-le cu feonul si gata suvitele.

| faramatania a răspuns:

Acelaşi procedeu dela albastru de metilen(se tamponează cu o bucăţică de vată înmuiată în soluţie,se usucă, apoi se clăteşte(vor ieşi însă ceva mai închise la culoare, un negru cu tentă de roz), dar se vor mai decolora, pe măsură ce părul va fi spălat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu ti-as recomanda sa cauti o vopsea. Violetul de gentiana se duce intr-o saptamana.

| sebysebyca a răspuns:

Te speri cu nitroglicerina! toate suvitele vor deveni gentiane!