| byankkk a întrebat:

Buna fetelor am un ten gras si acneic si nu stiu ce sa mai folosesc sa imi treacasad, de la orice fond de ten imi lucea fata, acu folosesc revlon colorstay pentru ten gras, ma impac fff bine, dar in schimb tot am acnee mai ales vara imi iese pe fata, piept si umeri.Ajutati.ma plss

Răspuns Câştigător
| Roxett a răspuns:

Poti sa folosesti o lamaie pe care o storci si cu sucul obtinut te dai pe fata si lasi sa actioneze cat mai mult timp.
Poti folosi otet de mere pentru a grabi uscarea si vindecarea cosurilor. Deasemenea, amastile cu argila sunt bune (iti faci masca de argila pe care o tii pe fata 20-25 minute).
Poti sa te ungi pe fata cu bucatele de usturoi taiate felii. (acest remediu este foarte bun si sigur de scapa de cosuri)
Poti sa-ti faci o masca formata din miere de albine si niste scortisoara. Le adaugi intr-un recipient, le amesteci pana obtii un amestec omogen, apoi il aplici pe toata fata (ajuta nu numai pentru cosuri, ci si pentru catifelarea pielii). Asta cu miere si scortisoara te scapa 100% de cosuri. Incearca sa stai pe fata cu acest amestec de dimineata, cand te trezesti, pana seara, cand te culci. In acest ritm in 1-2 saptamani scapi de cosuri.
Exista plasturi la farmacie cu care poti acoperi cosurile mari. Poti folosi un sapun special pentru asta sau ceai de musetel.
Foarte bun pentru cosuri mai este si Zynerit, dar este cam scump: 40 lei.

Bafta!

7 răspunsuri:
| Alexandraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Am aceeasi problema ca si tine dar de cand folosesc gelul de la Bioten cu miere si arnica pentru ten normal/mixt cosurile mele au inceput sa dispara.Incearca la mine a dat rezultate dupa n geluri de curatare incercate care doar imi uscau si iritau pielea ceea ce imi dauna si mai tare.

| Tzukushi a răspuns:

Fondul meu de ten pentru ten gras, citeste aici, proprie experienta

http://mariabeautytips.wordpress.com/......in-review/

| Fulger149 a răspuns:

Pai mergi la un doctor dermatolog

| Oana_2127 a răspuns:

Buna, si mie imi aparuse cosuri pe fata pe piept si umeri dar mi-am luat un sapun natural si in fiecare dimineata si seara folosesc. Sapunul este cu tarate si miere il gasesti pe site-ul www.magazinuldesapunuri.ro Eu l-am luat cand a fost cu targurile mestesugaresti si mi-a dat site-ul ca sa mai pot face comanda. Poti incerca.

| byankkk explică:

Multumesc fetelor pentru sfaturi,am folosit zynerit si parca imi usuca fata prea tare asa ca il folosesc pe piept si vad ca nu mai am cosuri multe,pentru fata am folosit masca cu miere, lamaie si albus de ou intr-adevar e fff buna apoi crema de galbenele, iar pentru pete folosec crema de la -elmiplant contra petelor-. Daca ma dau cu toate acestea dispar o saptamana 2 apoi iar apar...sad

| oanamaria_3782 a răspuns:

Buna! Si eu ma confrunt cu aceeasi problema insa mama mi-a lua sapun cu glicerina de la o companie ff buna insa il poti lua si de la plafar!