| PepsiGirl a întrebat:

Buna fetelor! Mai nou am o problema când ma spăl pe cap și îmi aplic balsam îmi cade foarte tare parul. Oare este din cauza balsamului? Știți câteva remedi naturale pentru căderea parului?

Răspuns Câştigător
| Sunshine123 a răspuns:

Parul ne cade tuturor fetelor. Din o groaza de motive. Daca il ai lung ar putea fi vina vitaminelor din corp. Nu ai destule vitamine si calciu in corp care sa sustina atatea fire de par. Remedii naturiste ar fi : Mască revigorantă
Aveţi nevoie de două linguri cu ulei de măsline, un gălbenuş de ou şi câteva picături de zeamă de lămâie. Amestecaţi bine ingredientele până se omogenizează şi aplicaţi pasta obţinută pe părul curat. Acoperiţi cu o cască de baie şi lăsaţi să acţioneze 45 de minute. La final spălaţi bine părul cu şampon.

Tratament pentru fire fragile
Dacă aveţi un păr fragil vă propunem un tratament excelent, din două linguri cu smântână, o jumătate de lingură cu germeni de grâu şi o lingură cu suc de lămâie. După spălare întindeţi amestecul omogenizat pe părul umed, cu ajutorul unui pieptene. Se acoperă părul cu o cască de baie, se lasă 15 minute şi se clăteşte. Acest tratament se aplică o dată pe săptămână.
Uleiul de ricin face minuni!

Uleiul de ricin, gălbenuşul de ou şi uleiul de măsline extravirgin sunt un un izvor de sănătate pentru podoaba capilară. Amestecaţi două linguriţe de ulei de ricin şi două de ulei de măsline, apoi adăugaţi gălbenuşul. Aplicaţi din această pastă omogenă câte putin la rădăcina firului de păr, masând uşor. O lăsaţi să acţioneze 40 de minute, apoi clătiţi. Masca se utilizează de două-trei ori pe săptămână, timp de trei luni.
Ardeiul iute şi ceapa stimulează creşterea
Datorită faptului că este un iritant pentru piele, el activează circulaţia sangvină şi atrage substanţele nutritive în scalp, promovând şi eliberarea de histamine, ce stimulează regenerarea celulelor şi creşterea părului.
Un studiu publicat în „Jurnalul de Dermatologie" a prezentat rezultatele folosirii sucului de ceapă de diferite persoane care sufereau de alopecie. Aceasta este o boală dermatologică şi se caracterizează prin căderea părului, de obicei de pe pielea capului, zonele lipsite de păr având forma rotundă sau ovală. Douăzeci şi trei de subiecţi au aplicat suc de ceapă direct pe scalp, de două ori pe zi, timp de două luni. Participanţilor a început să le crească părul după doar două săptămâni de tratament, iar după şase săptămâni, 20 de persoane aveau scalpul acoperit.
Nu stiu cat de adevarate sunt pentru ca si mie imi cade parul la baie dar nu asa mult incat sa il consider o problema. Insa cu ulei de ricin m-am spalat si eu si acela chiar isi face treaba, doar acorda-i timp. Fundita?

3 răspunsuri:
| Andreea11989 a răspuns:

Buna, iti recomand sa te uiti aici si sa alegi un balsam ce se potriveste tipului tau de par, mult noroc! https://www.beautyoneshop.ro/......tareste-10

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Buna seara! Nu sunt marele priceput dar din cate stiu nu orice se potriveste la oricine in ce priveste sampoanele, balsamurile etc. De asemeni un par spalat prea des se usuca si se degradeaza. In alta ordine de idei se poate produce o degradare in timp si in functie de cat de des este vopsit si cu ce. S-ar putea sa fie vorba si de degradarea pielii, acolo unde se afla radacina firelor de par.
Ti-as sugera sa consulti medicul de familie pentru. a vedea la ce cabinet de specialitate trebuie sa te adresezi (pentru. ca exista personal medical si pentru. astfel de probleme). Acolo in mod sigur vei primi cele mai potrivite sfaturi.
Mult succes!

Răspuns utilizator avertizat