| AnaAndreea1995 a întrebat:

Buna fetelor! Voi cum le-ati spus mamelor voastre despre o relatie? Cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| danceisme a răspuns:

Pai,in rimul rand trebuie sa ai si o varsta potrivita.Mama mea zicea ca de la 14 ani e cel mai bine, pentru ca trebuie sa fi pregatita.Deci,primul pas ar fi sa ai varsta potrivita.In al doilea rand, trebuie sa nu neglijezi scoala.
Ai putea sa o intrebi mai multe despre prima ei relatie si despre celelalte si in timp ce povestiti sa o intrebi la ce varsta ai putea avea un prieten.In acel moment trebuie sa-i spui cat mai politicos ca ai un prieten, pe care chiar il iubesti mult.Si daca zice nu, nu trebuie sa incepi sa plangi sau sa faci crize, ci doar sa-i explici ca va iubiti mult si ca simti ca esti pregatita pentru o relatie. Sper ca te-am ajutat!wave

5 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Trăieşte-ţi viaţa şi numai te întreba ce ştie mama ta.
Nu e interzis a avea iubit/iubită şi prietenii.
Ieşi cât mai mult şi distrează-te căci viaţa e scurtă.
Pe curând!

| raluk27 a răspuns:

Pai depinde cati ani ai. La 12-13 ani, ma indoiesc ca va fi de acord. Acum depinde si de parinti, sunt unii mai conservatori, altii mai moderni, tu ii cunosti cel mai bine si stii cum ar reactiona. Eu am avut primul prieten la 18 ani, cand eram in clasa 12, si intr-un fel a fost normal ca la varsta asta sa ies cu un baiat, mai ales ca invatam bine, asa ca din punctul asta de vedere nu am avut probleme cu parintii. Insa chiar si asa, pentru ca aveam un an greu cu bacalaureat si examen de admitere la facultate, nu ieseam decat in week end si pana la o anumita ora. In rest, eram colegi de clasa, din fericire, asa ca oricum ne vedeam zilnic big grin
Insa principala grija a parintilor este ca din cauza prietenului tu ai putea sa iti neglijezi scoala. Gaseste un moment in care tu si mama ta ramaneti singure si asa, pe de departe, spune-i ca iti place un baiat, descrie-l in cuvinte frumoase, povesteste-i de calitatile lui, apoi spune-i ca si el te place pe tine, ca te asculta, ca se poarta frumos. Observa-i reactia. Daca nu te cearta, spune-i ca in ziua x, baiatul te-a invitat la un suc/film si intreab-o daca te lasa sa te duci. Si asa, din iesire, in iesire, se va obisnui cu ideea ca acel baiat e prietenul tau. E mai dificil sa ii spui in fata ca ai un iubit. Putin parinti inteleg ce inseamna de fapt asta, si multi se gandesc la ceva rau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aflat singura.
Fi sincera si fi sincera si cu tine, cu baiatul asta e posibil sa nu stai toata viata asa ca daca nu ii convine ceva mamei tale ii poti spune ca doar nu te casatoresti cu el, asta asa ca sa nu se impotriveasca relatiei.

| Lora1 a răspuns:

Eu nici odata nu i-am spus nimic mamei mele laughing

| Andreea9595 a răspuns:

Mama ta pun pariu ca a trecut si ea prin asta. Spune-i-o pur si simplu. Totusi, este mama ta.